Отваря главното меню

Лига Европа 2014/15 е 44-тото издание на втория по сила турнир в Европа и 6-тото издание откакто е преименуван. Финалът на турнира ще се играе на Националния стадион във Варшава. Към турнира за пръв път се включва и отбор от Гибралтар.

Flag of Europe.svg Лига Европа 2014/15
Warsaw National Stadium before Germany - Italy (6).jpg
Дати
1 юли – 28 август 2014 (квалификации)
18 септември 2014 – 27 май 2015 (групова фаза и елиминации)
Конфедерация
УЕФА
Отбори
195
Статистика
Изиграни мачове: 204
Отбелязани голове: 543 (2,66 на мач)
Посещаемост: 3 926 318 (19 247 на мач)
Голмайстор(и):
Flag of Brazil.svg Алан (8 гола)
Flag of Belgium.svg Ромелу Лукаку (8 гола)
Официален уебсайт

За пръв път победителят в турнира се класира за следващото издание на Шампионска лига[1].

Квалификационни кръговеРедактиране

Първи квалификационен кръгРедактиране

Жребият за първия квалификационен кръг се тегли на 23 юни 2014 г. Първите мачове са на 3 юли, а реваншите на 10 юли 2014 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Сиони Болниси   4:4   Флямуртари Вльора 2:3 2:1
Тираспол   3:6   Интер Баку 2:3 1:3
Хибърниънс   2:9   Спартак Търнава 2:4 0:5
Чукарички   4:0   Сант Жулиа 4:0 0:0
Челик Никшич   0:9   Копер 0:5 0:4
Турново   1:4   Чихура Сачхере 0:1 1:3
Ширак   1:6   Шахтьор Караганда 1:2 0:4
Габала   0:5   Широки Брег 0:2 0:3
Диошдьор   6:2   Биркиркара 2:1 4:1
Вадуц   4:0   Колидж Юропа 3:0 1:0
Верис   0:3   Литекс Ловеч 0:0 0:3
УЕ Санта Колома   0:5   Металург Скопие 0:3 0:2
Кайрат   1:0   Кукъс 1:0 0:0
Фолгоре/Фалчано   1:5   Будучност Подгорица 1:2 0:3
РНК Сплит   3:1   Мика 2:0 1:1
Ботев Пловдив   6:0   Либертас 4:0 2:0
Железничар   1:0   Ловчен Цетине 0:0 1:0
Шкендия Тетово   2:3   Зимбру Кишинев 2:1 0:2
Слима Уондърърс   2:3   Ференцварош 1:1 1:2
Пюник   1:6   Астана 1:4 0:2
Рудар Велене   2:2 (2–3 д.)   Ляч 1:1 1:1 (сдв)
Диферданж 03   2:3   Атлантас 1:0 1:3
ВПС   2:3   Бромапойкарна 2:1 0:2
Б36 Тоушхаун   2:3   Линфийлд 1:2 1:1
Фрам Рейкявик   2:3   Нъме Калю 0:1 2:2
Русенборг   6:0   Йелгава 4:0 2:0
Дери Сити   9:0   Абъристуит Таун 4:0 5:0
Абърдийн   8:0   Даугава Рига 5:0 3:0
Сантос Тарту   1:13   Тромсьо 0:7 1:6
Крусейдърс   5:2   Екранас 3:1 2:1
Стяртнан   8:0   Бангор Сити 4:0 4:0
Жонес Еш   1:5   Дъндолк 0:2 1:3
Мю Па   1:0   ИФ Фуглафьордюр 1:0 0:0
ФХ Хапнарфьордюр   6:2   Гленейвън 3:0 3:2
Силямяе Калев   4:4   Хонка 2:1 2:3 (сдв)
Банга   0:4   Слайгоу Роувърс 0:0 0:4
Викингур Гота   3:2   Даугава Даугавпилс 2:1 1:1
ИФК Гьотеборг   2:0   Фола Еш 0:0 2:0
Еърбъс ЮК   2:3   Хаугесун 1:1 1:2

Втори квалификационен кръгРедактиране

Жребият за втория кръг се тегли на 23 юни 2014 г. Първите мачове са на 17 юли, а реваншите на 24 юли 2014 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Дьор   1:3   ИФК Гьотеборг 0:3 1:0
Молде   5:2   Горица 4:1 1:1
Металург Скопие   2:2   Железничар 0:0 2:2
Нъме Калю   1:3   Лех Познан 1:0 0:3
Динамо Минск   3:0   Мю Па 3:0 0:0
Неман Гродно   1:3   ФХ Хапнарфьордюр 1:1 0:2
РНК Сплит   2:1   Апоел Беер Шева 2:1 0:0
Кошице   0:4   Слован Либерец 0:1 0:3
Викингур Гота   2:1   Тромсьо 0:0 2:1
Петролул Плоещ   5:1   Флямуртари Вльора 2:0 3:1
Чукарички   2:5   Грьодиг 0:4 2:1
Клуж   1:0   Ягодина 0:0 1:0
Мъдъруел   4:5   Стяртнан 2:2 2:3 (сдв)
Зестапони   0:3   Спартак Търнава 0:0 0:3
Бромапойкарна   5:1   Крусейдърс 4:0 1:1
Абърдийн   2:1   Гронинген 0:0 2:1
Бурсаспор   0:0 (1–4 д.)   Чихура Сачхере 0:0 0:0 (сдв)
Нефтчи Баку   3:2   Копер 1:2 2:0
Линфийлд   1:2   АИК Футбол 1:0 0:2
Риека   3:1   Ференцварош 1:0 2:1
Будучност Подгорица   0:2   Омония Никозия 0:2 0:0
Млада Болеслав   6:1   Широки Брег 2:1 4:0
Люцерн   1:1 (4–5 д.)   Сейнт Джонстън 1:1 1:1 (сдв)
Ляч   1:5   Зоря Луганск 0:3 1:2
Русенборг   4:3   Слайгоу Роувърс 1:2 3:1
Атлантас   0:3   Шахтьор Караганда 0:0 0:3
Сараево   3:2   Хаугесун 0:1 3:1
Зьолте Варегем   5:2   Завиша Бидгошч 2:1 3:1
Силямяе Калев   0:9   Краснодар 0:4 0:5
ЦСКА София   1:1   Зимбру Кишинев 1:1 0:0
Дери Сити   1:6   Шахтьор Солигорск 0:1 1:5
Рух Хожов   3:2   Вадуц 3:2 0:0
Астана   3:1   Апоел Тел Авив 3:0 0:1
Тренчин   4:3   Войводина Нови Сад 4:0 0:3
Литекс Ловеч   2:3   Диошдьор 0:2 2:1
Ботев Пловдив   2:3   Санкт Пьолтен 2:1 0:2
РоПС   3:5   Астерас Триполи 1:1 2:4
Дъндолк   2:3   Хайдук Сплит 0:2 2:1
Кайрат   1:2   Есбер 1:1 0:1
Елфсбори   1:1 (4–3 д.)   Интер Баку 0:1 1:0 (сдв)

Трети квалификационен кръгРедактиране

Жребият за третия квалификационен кръг се тегли на 18 юли 2014 г. Първите мачове са на 31 юли, а реваншите на 7 август 2014 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Карабюкспор   1:1   Русенборг 0:0 1:1
РНК Сплит   2:0   Черноморец Одеса 2:0 0:0
Сейнт Джонстън   2:3   Спартак Търнава 1:2 1:1
Майнц 05   2:3   Астерас Триполи 1:0 1:3
Диошдьор   1:8   Краснодар 1:5 0:3
Млада Болеслав   1:6   Олимпик Лион 1:4 1:2
Тренчин   1:2   Хъл Сити 0:0 1:2
Омония Никозия   4:0   Металург Скопие 3:0 1:0
Бромапойкарна   0:7   Торино 0:3 0:4
ПСВ Айндховен   4:2   Санкт Пьолтен 1:0 3:2
Стяртнан   1:0   Лех Познан 1:0 0:0
Зоря Луганск   3:2   Молде 1:1 2:1
Сараево   4:3   Атромитос 1:2 3:1 (сдв)
Реал Сосиедад   5:2   Абърдийн 2:0 3:2
Астана   4:1   АИК Футбол 1:1 3:0
Зьолте Варегем   4:7   Шахтьор Солигорск 2:5 2:2
Грьодиг   2:2   Зимбру Кишинев 1:2 1:0
Астра Гюргево   6:2   Слован Либерец 3:0 3:2
Рух Хожов   2:2   Есбер 0:0 2:2
Динамо Москва   3:2   Апоел Ирони Кирят Шмона 1:1 2:1
Йънг Бойс   3:0   Ермис Арадипо 1:0 2:0
Елфсбори   5:3   ФХ Хапнарфьордюр 4:1 1:2
Петролул Плоещ   5:2   Виктория Пилзен 1:1 4:1
Викингур Гота   1:9   Риека 1:5 0:4
Динамо Минск   3:0   Клуж 1:0 2:0
Нефтчи Баку   3:2   Чихура Сачхере 0:0 3:2
ИФК Гьотеборг   0:1   Рио Аве 0:1 0:0
Клуб Брюж   5:0   Брьонбю 3:0 2:0
Шахтьор Караганда   4:5   Хайдук Сплит 4:2 0:3

ПлейофРедактиране

Жребия за плейофите се тегли на 8 август 2014 г. Първите мачове са на 21 август, а реваншите на 28 август 2014 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Сараево   2:10   Борусия Мьонхенгладбах 2:3 0:7
Аполон Лимасол   5:2   Локомотив Москва 1:1 4:1
Астана   0:7   Виляреал 0:3 0:4
Йънг Бойс   3:1   Дебрецен 3:1 0:0
Зволе   2:4   Спарта Прага 1:1 1:3
Спартак Търнава   2:4   Цюрих 1:3 1:1
Астерас Триполи   3:3   Макаби Тел Авив 2:0 1:3
АЕЛ Лимасол   1:5   Тотнъм Хотспър 1:2 0:3
Днипро Днепропетровск   2:1   Хайдук Сплит 2:1 0:0
Динамо Минск   5:2   Насионал Мадейра 2:0 3:2
Карабах Агдам   1:1   Твенте 0:0 1:1
Петролул Плоещ   2:5   Динамо Загреб 1:3 1:2
ХЯК Хелзинки   5:4   Рапид Виена 2:1 3:3
Трабзонспор   2:0   Ростов 2:0 0:0
Зимбру Кишинев   1:4   ПАОК Солун 1:0 0:4
РНК Сплит   0:1   Торино 0:0 0:1
Динамо Москва   4:3   Омония Никозия 2:2 2:1
Актобе   0:3   Легия Варшава 0:1 0:2
Олимпик Лион   2:2   Астра Гюргево 1:2 1:0
Локерен   2:2   Хъл Сити 1:0 1:2
Партизан Белград   5:3   Нефтчи Баку 3:2 2:1
Рух Хожов   0:1   Металист Харков 0:0 0:1 (сдв)
Елфсбори   2:2   Рио Аве 2:1 0:1
ПСВ Айндховен   3:0   Шахтьор Солигорск 1:0 2:0
Карабюкспор   1:1 (3–4 д.)   Сент Етиен 1:0 0:1 (сдв)
Стяртнан   0:9   Интер 0:3 0:6
Панатинайкос   6:2   Митюлан 4:1 2:1
Фейенорд   5:4   Зоря Луганск 1:1 4:3
Грасхопър   1:3   Клуб Брюж 1:2 0:1
Реал Сосиедад   1:3   Краснодар 1:0 0:3
Риека   4:0   Шериф Тираспол 1:0 3:0

Групова фазаРедактиране

Жребият се проведе в Монако на 29 август 2014. 48-те отбора са разделени в 4 урни в зависимост от коефициентите им в класацията на УЕФА, като носителят на трофея е поставен в Урна 1 автоматично. Отборите са разделени в 12 групи по 4 отбора, като два отбора от една държава не може да се паднат в една група.

В групата отборите играят на принципа всеки-срещу-всеки на разменено гостуване. Мачовете се играят на 18 септември, 2 октомври, 23 октомври, 6 ноември, 27 ноември и 11 декември 2014.

Група AРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Борусия Мьонхенгладбах 6 3 3 0 14 4 +10 12
  Виляреал 6 3 2 1 15 7 +8 11
  Цюрих 6 2 1 3 10 14 –4 7
  Аполон Лимасол 6 1 0 5 4 18 –14 3
         
Виляреал 2:2 4:1 4:0
Борусия Мьонхенгладбах 1:1 3:0 5:0
Цюрих 3:2 1:1 3:1
Аполон Лимасол 0:2 0:2 3:2

Група BРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Клуб Брюж 6 3 3 0 10 2 +8 12
  Торино 6 3 2 1 9 3 +6 8
  ХЯК Хелзинки 6 2 0 4 5 11 –6 6
  Копенхаген 6 1 1 4 5 13 –8 4
         
Копенхаген 0:4 1:5 2:0
Клуб Брюж 1:1 0:0 2:1
Торино 1:0 0:0 2:0
ХЯК Хелзинки 2:1 0:3 2:1

Група CРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Бешикташ 6 3 3 0 11 5 +6 12
  Тотнъм Хотспър 6 3 2 1 9 4 +5 11
  Астерас Триполи 6 1 3 2 7 10 –3 6
  Партизан Белград 6 0 2 4 1 9 –8 2
         
Тотнъм Хотспър 1:1 1:0 5:1
Бешикташ 1:0 2:1 1:1
Партизан Белград 0:0 0:4 0:0
Астерас Триполи 1:2 2:2 2:0

Група DРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Ред Бул Залцбург 6 5 1 0 21 8 +13 16
  Селтик 6 2 2 2 10 11 –1 8
  Динамо Загреб 6 2 0 4 12 15 –3 6
  Астра Гюргево 6 1 1 4 6 15 –9 4
         
Ред Бул Залцбург 2:2 4:2 5:1
Селтик 1:3 1:0 2:1
Динамо Загреб 1:5 4:3 5:1
Астра Гюргево 1:2 1:1 1:0

Група EРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Динамо Москва 6 6 0 0 9 3 +6 18
  ПСВ Айндховен 6 2 2 2 8 8 ±0 8
  Ещорил 6 1 2 3 7 8 –1 5
  Панатинайкос 6 0 2 4 6 11 –5 2
         
ПСВ Айндховен 1:1 1:0 0:1
Панатинайкос 2:3 1:1 1:2
Ещорил 3:3 2:0 1:2
Динамо Москва 1:0 2:1 1:0

Група FРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Интер 6 3 3 0 6 2 +4 12
  Днипро Днeпропетровск 6 2 1 3 4 5 –1 7
  Карабах Агдам 6 1 3 2 3 5 –2 6
  Сент Етиен 6 0 5 1 2 3 –1 5
         
Интер 2:1 0:0 2:0
Днипро Днипропетровск 0:1 1:0 0:1
Сент Етиен 1:1 0:0 1:1
Карабах 0:0 1:2 0:0

Група GРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Фейенорд 6 4 0 2 10 6 +4 12
  Севиля 6 3 2 1 8 5 +3 11
  Риека 6 2 1 3 7 8 –1 7
  Стандар Лиеж 6 1 1 4 4 10 –6 4
         
Севиля 3:1 2:0 1:0
Стандар Лиеж 0:0 0:3 2:0
Фейенорд 2:0 2:1 2:0
Риека 2:2 2:0 3:1

Група HРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Евертън 6 3 2 1 10 3 +7 11
  Волфсбург 6 3 1 2 14 10 +4 10
  Краснодар 6 1 3 2 7 12 –5 6
  Лил 6 0 4 2 3 9 –6 4
         
Лил 0:3 0:0 1:1
Волфсбург 1:1 0:2 5:1
Евертън 3:0 4:1 0:1
Краснодар 1:1 2:4 1:1

Група IРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Наполи 6 4 1 1 11 3 +8 13
  Йънг Бойс 6 4 0 2 13 7 +6 12
  Спарта Прага 6 3 1 2 11 6 +5 10
  Слован Братислава 6 0 0 6 1 20 –19 0
         
Наполи 3:1 3:0 3:0
Спарта Прага 0:0 3:1 4:0
Йънг Бойс 2:0 2:0 5:0
Слован Братислава 0:2 0:3 1:3

Група JРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Динамо Киев 6 5 0 1 12 4 +8 15
  Олбор 6 3 0 3 5 10 –5 9
  Стяуа Букурещ 6 2 1 3 11 9 +2 7
  Рио Аве 6 1 1 4 5 10 –5 4
         
Динамо Киев 3:1 2:0 2:0
Стяуа Букурещ 0:2 2:1 6:0
Рио Аве 0:3 2:2 2:0
Олбор 3:0 1:0 1:0

Група KРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Фиорентина 6 4 1 1 11 4 +7 13
  Гингам 6 3 1 2 7 6 +1 10
  ПАОК Солун 6 2 1 3 10 7 +3 7
  Динамо Минск 6 1 1 4 3 14 –11 4
         
Фиорентина 1:1 3:0 1:2
ПАОК Солун 0:1 1:2 6:1
Гингам 1:2 2:0 2:0
Динамо Минск 0:3 0:2 0:0

Група LРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Легия Варшава 6 5 0 1 7 2 +5 15
  Трабзонспор 6 3 1 2 8 6 +2 10
  Локерен 6 3 1 2 4 4 ±0 10
  Металист Харков 6 0 0 6 3 10 –7 0
         
Металист Харков 1:2 0:1 0:1
Трабзонспор 3:1 0:1 2:0
Легия Варшава 2:1 2:0 1:0
Локерен 1:0 1:1 1:0

ШестнайсетинафиналРедактиране

Победителите в групите и завършилите на второ място продължават в следващата фаза, докато отборите на трето и четвърто място прекратяват своето участие. Към тези 24 отбора се присъединяват 8 отбора, завършили на 3-то място в групите на Шампионска лига 2014/15. По този начин 32 отбора участват във фазата на директните елиминации. За шестнайсетинафиналите поставени са 12 победителя от групите, както и 4 най-добри отбори, идващи от Шампионската лига, като нова среща между отбори играли вече помежду си в групите е изключена. Отделно два отбора от една федерация не могат да се срещат. Жребият бе на 15 декември 2014 г. в Нион, а мачовете са на 19 и 26 февруари 2015 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Йънг Бойс   2:7   Евертън 1:4 1:3
Торино   5:4   Атлетик Билбао 2:2 3:2
Севиля   4:2   Борусия Мьонхенгладбах 1:0 3:2
Волфсбург   2:0   Спортинг Лисабон 2:0 0:0
Аякс Амстердам   4:0   Легия Варшава 1:0 3:0
Олбор   1:6   Клуб Брюж 1:3 0:3
Андерлехт   1:3   Динамо Москва 0:0 1:3
Днипро Днепропетровск   4:2   Олимпиакос 2:0 2:2
Трабзонспор   0:5   Наполи 0:4 0:1
Гингам   3:4   Динамо Киев 2:1 1:3
Виляреал   5:2   Ред Бул Залцбург 2:1 3:1
Рома   3:2   Фейенорд 1:1 2:1
ПСВ Айндховен   0:4   Зенит Санкт Петербург 0:1 0:3
Ливърпул   1:1 (4–5 д.)   Бешикташ 1:0 0:1 (сдв)
Тотнъм Хотспър   1:3   Фиорентина 1:1 0:2
Селтик   3:4   Интер 3:3 0:1

ОсминафиналРедактиране

От 1/8 финалите няма списъци с поставени и непоставени отбори. Тегли се по системата "всеки срещу всеки", като първият изтеглен отбор е домакин в първата среща. Жребият бе на 27 февруари 2015 г. в Нион, а мачовете на 12 и 19 март 2015 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Евертън   4:6   Динамо Киев 2:1 2:5
Днипро Днепропетровск   2:2   Аякс Амстердам 1:0 1:2 (сдв)
Зенит Санкт Петербург   2:1   Торино 2:0 0:1
Волфсбург   5:2   Интер 3:1 2:1
Виляреал   2:5   Севиля 1:3 1:2
Наполи   3:1   Динамо Москва 3:1 0:0
Клуб Брюж   5:2   Бешикташ 2:1 3:1
Фиорентина   4:1   Рома 1:1 3:0

ЧетвъртфиналРедактиране

Жребият за четвъртфиналите бе на 20 март 2015 г., а мачовете на 16 и 23 април 2015 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Севиля   4:3   Зенит Санкт Петербург 2:1 2:2
Днипро Днепропетровск   1:0   Клуб Брюж 0:0 1:0
Динамо Киев   1:3   Фиорентина 1:1 0:2
Волфсбург   3:6   Наполи 1:4 2:2

ПолуфиналРедактиране

Жребият за полуфиналите бе на 24 април 2015 г., а мачовете на 7 и 14 май 2015 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Наполи   1:2   Днипро Днепропетровск 1:1 0:1
Севиля   5:0   Фиорентина 3:0 2:0

ФиналРедактиране

Лига Европа 2014/15
 
Севиля
Четвърта титла

Вижте същоРедактиране

ИзточнициРедактиране

  1. Added bonus for UEFA Europa League winners. // UEFA.org, 24 май 2013.

Външни препраткиРедактиране