Лига на конференциите 2022/23

Международно футболно състезание

Лига на конференциите 2022/23 е 2-ото издание на третия по сила турнир в Европа. Финалът на турнира ще се играе на 7 юни 2023 г. на Фортуна Арена в Прага (Чехия). Победителят в турнира се класира за груповата фаза на следващото издание на Лига Европа. Представителите на Русия са наказани да не участват в турнира поради руското нападение срещу Украйна.[1]

Финалът се състои на Фортуна Арена в Прага

Квалификационни кръгове редактиране

Първи квалификационен кръг редактиране

Жребият за предварителния кръг се тегли на 14 юни 2022 г. Първите срещи са на 7 юли 2022 г., а реваншите – на 14 юли 2022 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Алашкерт   2:4   Хамрун Спартанс 1:0 1:4
Лехия Гданск   6:2   Академия Пандев 4:1 2:1
Интер Турку   1:3   Дрита 1:0 0:3
Динамо Тбилиси   4:4 (4:3 д.)   Пайде 2:3 2:1 (сдв)
Паневежис   0:2   Милсами 0:0 0:2
Ляч   1:0   Искра 0:0 1:0
Гиляни   2:3   Лиепая 1:0 1:3
Сфънтул Георге   2:4   Мура 1:2 2:1
Куопио ПС   2:0   Дила Гори 2:0 0:0
Ружомберок   2:0   Кауно Жалгирис 2:0 0:0
Будучност   4:2   Лапи 2:0 2:2
Гзира Юнайтед   2:1   Атлетик Клуб д’Ескалдес 1:1 1:0 (сдв)
Борац Баня Лука   3:3 (3:4 д.)   Б36 Торсхавн 2:0 1:3 (сдв)
Олимпия Любляна   3:2   Диферданж 03 1:1 2:1 (сдв)
Сейнт Джоузефс   1:0   Ларн 0:0 1:0
УЕ Санта Колома   1:5   Брейдаблик 0:1 1:4
Дунайска Стреда   5:1   Клифтънвил 2:1 3:0
Викингур   3:1   Европа 1:0 2:1
Бала Таун   2:2 (3:4 д.)   Слайго Роувърс 1:2 1:0 (сдв)
Фола Еш   1:4   Тре Фиори 0:1 1:3
Динамо Минск   3:2   Дечич 1:1 2:1
Тре Пене   0:8   Тузла Сити 0:2 0:6
Сабуртало   1:1 (5:4 д.)   Партизани 0:1 1:0 (сдв)
Шкендия   4:2   Арарат 2:0 2:2
Флориана   0:1   Петрокуб 0:0 0:1
Погон Шчечин   4:2   КР Рейкявик 4:1 0:1
ХБ Торсхавн   2:2 (2:4 д.)   Нютаун 1:0 1:2 (сдв)
Брунос Магпайс   3:4   Крусейдърс 2:1 1:3
Флора   3:4   СЯК Сейняйоки 1:0 2:4 (сдв)
Дери Сити   0:4   Рига ФК 0:2 0:2

Втори квалификационен кръг редактиране

Вторият квалификационен кръг се дели на два потока – шампионски и основен. В шампионския поток се състезават 13 отпаднали шампиона от първия квалификационен кръг и три шампиона, отпаднали от предварителния кръг на Шампионска лига 2022/23. В основния поток се включват 60 отбора, както и 30-те победителя от първия квалификационен кръг.

Жребият за втория квалификационен кръг се тегли на 15 юни 2022 г. Първите срещи са на 21 юли 2022 г., а реваншите – на 28 юли 2022 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Шампионски поток
Шахтьор Солигорск   без игра
РФШ Рига   без игра
Ла Фиорита   0:10   Балкани 0:4 0:6
Викингур Рейкявик   2:0   Дъ Ню Сейнтс 2:0 0:0
Сутиеска   0:1   КИ Клаксвик 0:0 0:1
Хибърниънс   4:3   ФКИ Левадия 3:2 1:1
Тирана   2:4   Зрински Мостар 0:1 2:3
Лех Познан   6:1   Динамо Батуми 5:0 1:1
ЧФР Клуж   4:1   Интер Клуб д’Ескалдес 3:0 1:1
Тобол   3:0   Линкълн Ред Импс 2:0 1:0
Основен поток
Гзира Юнайтед   5:5 (3:1 д.)   Раднички Ниш 2:2 3:3 (сдв)
Арис Солун   7:2   Гомел 5:1 2:1
Ботев Пловдив   0:2   АПОЕЛ Никозия 0:0 0:2
Фехервар   5:3   Габала 4:1 1:2
Истанбул Башакшехир   2:1   Макаби Нетаня 1:1 1:0
Арис Лимасол   2:3   Нефтчи Баку 2:0 0:3
Вележ Мостар   0:2   Хамрун Спартанс 0:1 0:1
Сабуртало   3:4   ФКСБ 1:0 2:4
Македония Гьорче Петров   0:4   ЦСКА София 0:0 0:4
Апоел Беер Шева   3:1   Динамо Минск 2:1 1:0
Зира   0:3   Макаби Тел Авив 0:3 0:0
Влазния Шкодра   1:4   Университатя Крайова 1:1 0:3
Арарат-Армения   0:0 (3:5 д.)   Пайде 0:0 0:0 (сдв)
Кайрат   0:2   Кишварда 0:1 0:1
БАТЕ Борисов   0:5   Коняспор 0:3 0:2
Сепси   3:3 (4:2 д.)   Олимпия Любляна 3:1 0:2 (сдв)
Къйзължар   3:2   Осиек 1:2 2:0
Лиепая   0:4   Йънг Бойс 0:1 0:3
Рапид Виена   2:1   Лехия Гданск 0:0 2:1
СЯК Сейняйоки   2:6   Лилестрьом 0:1 2:5
Брейдаблик   3:2   Будучност 2:0 1:2
Сейнт Патрикс Атлетик   1:1 (6:5 д.)   Мура 1:1 0:0 (сдв)
Сейнт Джоузефс   0:11   Славия Прага 0:4 0:7
Спартак Търнава   6:2   Нютаун 4:1 2:1
Судува   0:2   Виборг 0:1 0:1
Викингур   0:4   Дунайска Стреда 0:2 0:2
Погон Шчечин   1:5   Брьондби 1:1 0:4
АЗ Алкмар   5:0   Тузла Сити 1:0 4:0
Мадъруел   0:3   Слайго Роувърс 0:1 0:2
Молде   6:2   Елфсборг 4:1 2:1
Копер   1:2   Вадуц 0:1 1:1 (сдв)
Б36 Торсхавн   1:0   Тре Фиори 1:0 0:0
Ружомберок   1:5   Рига ФК 0:3 1:2
Базел   3:1   Крусейдърс 2:0 1:1
Антверпен   2:0   Дрита 0:0 2:0
Петрокуб   4:1   Ляч 0:0 4:1
Расинг Люксембург   1:8   Чукарички 1:4 0:4
Левски София   3:1   ПАОК Солун 2:0 1:1
Витория Гимараеш   3:0   Пушкаш Академия 3:0 0:0
Риека   1:4   Юргорден 1:2 0:2
Ворскла   3:4   АИК Солна 3:2 0:2 (сдв)
Валмиера   2:5   Шкендия 1:2 1:3
Раков Ченстохова   6:0   Астана 5:0 1:0
Куопио ПС   6:3   Милсами 2:2 4:1
Спарта Прага   1:2   Викинг 0:0 1:2

Трети квалификационен кръг редактиране

В третия квалификационен кръг се включват девет нови отбора в основния поток.

Жребият за третия квалификационен кръг се тегли на 18 юли 2022 г. Първите срещи са на 4 август 2022 г., а реваншите – на 11 август 2022 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Шампионски поток
Викингур Рейкявик   2:4   Лех Познан 1:0 1:4 (сдв)
РФШ Рига   4:2   Хибърниънс 1:1 3:1
Балкани   4:4 (4:3 д.)   КИ Клаксвик 3:2 1:2 (сдв)
Зрински Мостар   2:1   Тобол 1:0 1:1
Шахтьор Солигорск   0:1   ЧФР Клуж 0:0 0:1
Основен поток
Спартак Търнава   0:3   Раков Ченстохова 0:2 0:1
АИК Солна   2:2 (3:2 д.)   Шкендия 1:1 1:1 (сдв)
Викинг   5:2   Слайго Роувърс 5:1 0:1
Брейдаблик   1:6   Истанбул Башакшехир 1:3 0:3
Куопио ПС   0:5   Йънг Бойс 0:2 0:3
Пайде   0:5   Андерлехт 0:2 0:3
Виборг   5:1   Б36 Торсхавн 3:0 2:1
Хайдук Сплит   3:2   Витория Гимараеш 3:1 0:1
Брьондби   2:2 (1:3 д.)   Базел 1:0 1:2 (сдв)
Лилестрьом   1:5   Антверпен 1:3 0:2
ЦСКА София   2:1   Сейнт Патрикс Атлетик 0:1 2:0
Дънди Юнайтед   1:7   АЗ Алкмар 1:0 0:7
АПОЕЛ Никозия   1:0   Къйзължар 1:0 0:0
Дунайска Стреда   0:2   ФКСБ 0:1 0:1
Рига ФК   1:5   Жил Висенте 1:1 0:4
Волфсберг   4:0   Гзира Юнайтед 0:0 4:0
Макаби Тел Авив   3:2   Арис Солун 2:0 1:2
Молде   4:2   Кишварда 3:0 1:2
Нефтчи Баку   2:3   Рапид Виена 2:1 0:2 (сдв)
Лугано   1:5   Апоел Беер Шева 0:2 1:3
Хамрун Спартанс   2:2 (4:1 д.)   Левски София 0:1 2:1 (сдв)
Чукарички   2:7   Твенте 1:3 1:4
Зоря Луханск   1:3   Университатя Крайова 1:0 0:3
Вадуц   5:3   Коняспор 1:1 4:2
Сепси   2:6   Юргорден 1:3 1:3
Фехервар   7:1   Петрокуб 5:0 2:1
Славия Прага   3:1   Панатинайкос 2:0 1:1

Плейоф редактиране

Жребият за плейофите се тегли на 2 август 2022 г. Първите мачове са на 18 август 2022 г., а реваншите – на 25 август 2022 г. В този кръг се включват пет нови отбора, както и отпадналите отбори от третия квалификационен кръг на Лига Европа 2022/23.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Шампионски поток
Марибор   0:1   ЧФР Клуж 0:0 0:1
РФШ Рига   3:3 (4:2 д.)   Линфийлд 2:2 1:1 (сдв)
Лех Познан   3:1   Ф91 Дюделанж 2:0 1:1
Шкупи   1:3   Балкани 1:2 0:1
Зрински Мостар   2:2 (5:6 д.)   Слован Братислава 1:0 1:2 (сдв)
Основен поток
ЦСКА София   1:2   Базел 1:0 0:2
Юргорден   5:3   АПОЕЛ Никозия 3:0 2:3
Истанбул Башакшехир   4:2   Антверпен 1:1 3:1
Фиорентина   2:1   Твенте 2:1 0:0
Вадуц   2:1   Рапид Виена 1:1 1:0
Макаби Тел Авив   1:2   Ница 1:0 0:2 (сдв)
ФКСБ   4:3   Викинг 1:2 3:1
Виляреал   6:2   Хайдук Сплит 4:2 2:0
Раков Ченстохова   2:3   Славия Прага 2:1 0:2 (сдв)
Университатя Крайова   2:2 (3:4 д.)   Апоел Беер Шева 1:1 1:1 (сдв)
Партизан   7:4   Хамрун Спартанс 4:1 3:3
Кьолн   4:2   Фехервар 1:2 3:0
Уест Хем Юнайтед   6:1   Виборг 3:1 3:0
Йънг Бойс   1:1 (1:3 д.)   Андерлехт 0:1 1:0 (сдв)
Словачко   4:0   АИК Солна 3:0 1:0
Молде   4:1   Волфсберг 0:1 4:0
АЗ Алкмар   6:1   Жил Висенте 4:0 2:1

Групова фаза редактиране

Жребият се проведе в Истанбул (Турция) на 26 август 2022 г. 32-та отбора са разделени в 4 урни в зависимост от коефициентите им в ранглистата на УЕФА. Отборите са изтеглени в осем групи по четири отбора, като два отбора от една държава не могат да попаднат в една група.

В групата отборите играят на принципа „всеки срещу всеки“ на разменено гостуване. Мачовете се играят на 8 септември, 15 септември, 6 октомври, 13 октомври, 27 октомври и 3 ноември 2022 г. Победителите от всяка група се класират за елиминационната фаза, докато завършилите на второ място ще играят в предварителния елиминационен кръг срещу осемте отбора, завършили на трето място в груповата фаза на Лига Европа 2022/23. Завършилите на четвърто място в групите отпадат от турнира.

  Отбори, които продължават в осминафиналите.
  Отбори, които се класират за предварителния елиминационен кръг.

Група А редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Истанбул Башакшехир 6 4 1 1 14 3 +11 13
  Фиорентина 6 4 1 1 14 6 +8 13
  Хартс 6 2 0 4 6 16 –10 6
  РФШ Рига 6 0 2 4 2 11 –9 2
         
Истанбул Башакшехир 3:0 3:1 3:0
Фиорентина 2:1 5:1 1:1
Хартс 0:4 0:3 2:1
РФШ Рига 0:0 0:3 0:2

Група B редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Уест Хем Юнайтед 6 6 0 0 13 4 +9 18
  Андерлехт 6 2 2 2 6 5 +1 8
  Силкеборг 6 2 0 4 12 7 +5 6
  ФКСБ 6 0 2 4 3 18 –15 2
         
Уест Хем Юнайтед 3:1 2:1 1:0
ФКСБ 0:3 0:0 0:5
Андерлехт 0:1 2:2 1:0
Силкеборг 2:3 5:0 0:2

Група C редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Виляреал 6 4 1 1 14 9 +5 13
  Лех Познан 6 2 3 1 12 7 +5 9
  Апоел Беер Шева 6 1 4 1 8 5 +3 7
  Аустрия Виена 6 0 2 4 2 15 –13 2
         
Виляреал 2:2 5:0 4:3
Апоел Беер Шева 1:2 4:0 1:1
Аустрия Виена 0:1 0:0 1:1
Лех Познан 3:0 0:0 4:1

Група D редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Ница 6 2 3 1 8 7 +1 9
  Партизан 6 2 3 1 9 7 +2 9
  Кьолн 6 2 2 2 8 8 ±0 8
  Словачко 6 1 2 3 8 11 –3 5
         
Партизан 2:0 1:1 1:1
Кьолн 0:1 2:2 4:2
Ница 2:1 1:1 1:2
Словачко 3:3 00:1* 0:1
*Срещата, започнала с час закъснение, беше прекратена в 7-ата минута поради гъста мъгла. Срещата беше доиграна на следващия ден.[2]

Група E редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  АЗ Алкмар 6 5 0 1 12 6 +6 15
  Днепър-1 6 3 1 2 9 7 +2 10
  Аполон Лимасол 6 2 1 3 5 7 –2 7
  Вадуц 6 0 2 4 5 11 –6 2
         
АЗ Алкмар 3:2 4:1 2:1
Аполон Лимасол 1:0 1:0 1:3
Вадуц 1:2 0:0 1:2
Днепър-1 0:1 1:0 2:2

Група F редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Юргорден 6 5 1 0 12 6 +6 16
  Гент 6 2 2 2 10 6 +4 8
  Молде 6 2 1 3 9 10 –1 7
  Шамрок Роувърс 6 0 2 4 1 10 –9 2
         
Гент 4:0 3:0 0:1
Молде 0:0 3:0 2:3
Шамрок Роувърс 1:1 0:2 0:0
Юргорден 4:2 3:2 1:0

Група G редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Сивасспор 6 3 2 1 11 7 +4 11
  ЧФР Клуж 6 3 1 2 5 5 ±0 10
  Славия Прага 6 2 2 2 6 7 –1 8
  Балкани 6 1 1 4 8 11 –3 4
         
Славия Прага 0:1 1:1 3:2
ЧФР Клуж 2:0 0:1 1:0
Сивасспор 1:1 3:0 3:4
Балкани 0:1 1:1 1:2

Група H редактиране

Отбор
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Слован Братислава 6 3 2 1 9 7 +2 11
  Базел 6 3 2 1 11 9 +2 11
  Пюник 6 2 0 4 8 9 –1 6
  Жалгирис Вилнюс 6 1 2 3 5 8 –3 5
         
Базел 0:2 2:2 3:1
Слован Братислава 3:3 0:0 2:1
Жалгирис Вилнюс 0:1 1:2 2:1
Пюник 1:2 2:0 2:0

Фаза на директни елиминации редактиране

Предварителен елиминационен кръг редактиране

Завършилите на второ място се срещат в този кръг с 8-те отбора, завършили на 3-то място в групите на Лига Европа 2022/23. Два отбора от една федерация не могат да се срещнат в тази фаза на турнира. Жребият се тегли на 7 ноември 2022 г. в Нион (Швейцария). Първите мачове са на 16 февруари 2023 г., а реваншите – на 23 февруари 2023 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Карабах   1:1 (3:5 д.)   Гент 1:0 0:1 (сдв)
Трабзонспор   1:2   Базел 1:0 0:2
Лацио   1:0   ЧФР Клуж 1:0 0:0
Будьо/Глимт   0:1   Лех Познан 0:0 0:1
Спортинг Брага   2:7   Фиорентина 0:4 2:3
АЕК Ларнака   1:0   Днепър-1 1:0 0:0
Шериф Тираспол   3:2   Партизан 0:1 3:1
Лудогорец   2:2 (0:3 д.)   Андерлехт 1:0 1:2 (сдв)

Осминафинал редактиране

Във фазата на осминафиналите се срещат победителите в груповата фаза срещу победителите от предварителния елиминационен кръг. Два отбора от една федерация не могат да се срещнат в тази фаза на турнира. Жребият се тегли 24 февруари 2023 г. в Нион (Швейцария). Първите мачове са на 9 март 2023 г., а реваншите – на 16 март 2023 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
АЕК Ларнака   0:6   Уест Хем Юнайтед 0:2 0:4
Фиорентина   5:1   Сивасспор 1:0 4:1
Лацио   2:4   АЗ Алкмар 1:2 1:2
Лех Познан   5:0   Юргорден 2:0 3:0
Базел   4:4 (4:1 д.)   Слован Братислава 2:2 2:2 (сдв)
Шериф Тираспол   1:4   Ница 0:1 1:3
Андерлехт   2:1   Виляреал 1:1 1:0
Гент   5:2   Истанбул Башакшехир 1:1 4:1

Четвъртфинал редактиране

Жребият се тегли на 17 март 2023 г. в Нион (Швейцария), а мачовете се играят на 13 и 20 април 2023 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Лех Познан   4:6   Фиорентина 1:4 3:2
Гент   2:5   Уест Хем Юнайтед 1:1 1:4
Андерлехт   2:2 (1:4 д.)   АЗ Алкмар 2:0 0:2 (сдв)
Базел   4:3   Ница 2:2 2:1 (сдв)

Полуфинал редактиране

Жребият се тегли на 17 март 2023 г. в Нион (Швейцария), а мачовете се играят на 11 и 18 май 2023 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Фиорентина   4:3   Базел 1:2 3:1 (сдв)
Уест Хем Юнайтед   3:1   АЗ Алкмар 2:1 1:0

Финал редактиране

7 юни 2023 г.
22:00 ч.
Фиорентина   1:2   Уест Хем Юнайтед
Бонавентура   67' Доклад Бенрахма   62'
Боуен   90'
Фортуна Арена, Прага
17 363 зрители
Съдия:   Карлос дел Серо Гранде
Лига на конференциите 2022/23
 
Уест Хем Юнайтед
Първа титла

Вижте също редактиране

Източници редактиране

  1. УЕФА изхвърли Русия от своите турнири // dsport.bg. Посетен на 2 май 2022 г.
  2. Гъста мъгла отложи мач от Лигата на конференциите // dsport.bg. Посетен на 27 октомври 2022 г.

Външни препратки редактиране