Лига на конференциите 2022/23

Международно футболно състезание

Лига на конференциите 2022/23 е 2-ото издание на третия по сила турнир в Европа. Финалът на турнира ще се играе на 25 май 2023 г. на стадион „Синобо“ в Прага (Чехия). Победителят в турнира се класира за груповата фаза на следващото издание на Лига Европа. Представителите на Русия са наказани да не участват в турнира поради руското нападение срещу Украйна.[1]

Финалът се състои на стадион „Синобо“ в Прага

Квалификационни кръговеРедактиране

Първи квалификационен кръгРедактиране

Жребият за предварителния кръг се тегли на 14 юни 2022 г. Първите срещи са на 7 юли 2022 г., а реваншите – на 14 юли 2022 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Алашкерт   2:4   Хамрун Спартанс 1:0 1:4
Лехия Гданск   6:2   Академия Пандев 4:1 2:1
Интер Турку   1:3   Дрита 1:0 0:3
Динамо Тбилиси   4:4 (4:3 д.)   Пайде 2:3 2:1 (сдв)
Паневежис   0:2   Милсами 0:0 0:2
Ляч   1:0   Искра 0:0 1:0
Гиляни   2:3   Лиепая 1:0 1:3
Сфънтул Георге   2:4   Мура 1:2 2:1
Куопио ПС   2:0   Дила Гори 2:0 0:0
Ружомберок   2:0   Кауно Жалгирис 2:0 0:0
Будучност   4:2   Лапи 2:0 2:2
Гзира Юнайтед   2:1   Атлетик Клуб д’Ескалдес 1:1 1:0 (сдв)
Борац Баня Лука   3:3 (3:4 д.)   Б36 Торсхавн 2:0 1:3 (сдв)
Олимпия Любляна   3:2   Диферданж 03 1:1 2:1 (сдв)
Сейнт Джоузефс   1:0   Ларн 0:0 1:0
УЕ Санта Колома   1:5   Брейдаблик 0:1 1:4
Дунайска Стреда   5:1   Клифтънвил 2:1 3:0
Викингур   3:1   Европа 1:0 2:1
Бала Таун   2:2 (3:4 д.)   Слайго Роувърс 1:2 1:0 (сдв)
Фола Еш   1:4   Тре Фиори 0:1 1:3
Динамо Минск   3:2   Дечич 1:1 2:1
Тре Пене   0:8   Тузла Сити 0:2 0:6
Сабуртало   1:1 (5:4 д.)   Партизани 0:1 1:0 (сдв)
Шкендия   4:2   Арарат 2:0 2:2
Флориана   0:1   Петрокуб 0:0 0:1
Погон Шчечин   4:2   КР Рейкявик 4:1 0:1
ХБ Торсхавн   2:2 (2:4 д.)   Нютаун 1:0 1:2 (сдв)
Брунос Магпайс   3:4   Крусейдърс 2:1 1:3
Флора   3:4   СЯК Сейняйоки 1:0 2:4 (сдв)
Дери Сити   0:4   Рига ФК 0:2 0:2

Втори квалификационен кръгРедактиране

Вторият квалификационен кръг се дели на два потока – шампионски и основен. В шампионския поток се състезават 13 отпаднали шампиона от първия квалификационен кръг и три шампиона, отпаднали от предварителния кръг на Шампионска лига 2022/23. В основния поток се включват 60 отбора, както и 30-те победителя от първия квалификационен кръг.

Жребият за втория квалификационен кръг се тегли на 15 юни 2022 г. Първите срещи са на 21 юли 2022 г., а реваншите – на 28 юли 2022 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Шампионски поток
Шахтьор Солигорск   без игра
РФШ Рига   без игра
Ла Фиорита   0:10   Балкани 0:4 0:6
Викингур Рейкявик   2:0   Дъ Ню Сейнтс 2:0 0:0
Сутиеска   0:1   КИ Клаксвик 0:0 0:1
Хибърниънс   4:3   ФКИ Левадия 3:2 1:1
Тирана   2:4   Зрински Мостар 0:1 2:3
Лех Познан   6:1   Динамо Батуми 5:0 1:1
ЧФР Клуж   4:1   Интер Клуб д’Ескалдес 3:0 1:1
Тобол   3:0   Линкълн Ред Импс 2:0 1:0
Основен поток
Гзира Юнайтед   5:5 (3:1 д.)   Раднички Ниш 2:2 3:3 (сдв)
Арис Солун   7:2   Гомел 5:1 2:1
Ботев Пловдив   0:2   АПОЕЛ Никозия 0:0 0:2
Фехервар   5:3   Габала 4:1 1:2
Истанбул Башакшехир   2:1   Макаби Нетаня 1:1 1:0
Арис Лимасол   2:3   Нефтчи Баку 2:0 0:3
Вележ Мостар   0:2   Хамрун Спартанс 0:1 0:1
Сабуртало   3:4   ФКСБ 1:0 2:4
Македония Гьорче Петров   0:4   ЦСКА София 0:0 0:4
Апоел Беер Шева   3:1   Динамо Минск 2:1 1:0
Зира   0:3   Макаби Тел Авив 0:3 0:0
Влазния Шкодра   1:4   Университатя Крайова 1:1 0:3
Арарат-Армения   0:0 (3:5 д.)   Пайде 0:0 0:0 (сдв)
Кайрат   0:2   Кишварда 0:1 0:1
БАТЕ Борисов   0:5   Коняспор 0:3 0:2
Сепси   3:3 (4:2 д.)   Олимпия Любляна 3:1 0:2 (сдв)
Къйзължар   3:2   Осиек 1:2 2:0
Лиепая   0:4   Йънг Бойс 0:1 0:3
Рапид Виена   2:1   Лехия Гданск 0:0 2:1
СЯК Сейняйоки   2:6   Лилестрьом 0:1 2:5
Брейдаблик   3:2   Будучност 2:0 1:2
Сейнт Патрикс Атлетик   1:1 (6:5 д.)   Мура 1:1 0:0 (сдв)
Сейнт Джоузефс   0:11   Славия Прага 0:4 0:7
Спартак Търнава   6:2   Нютаун 4:1 2:1
Судува   0:2   Виборг 0:1 0:1
Викингур   0:4   Дунайска Стреда 0:2 0:2
Погон Шчечин   1:5   Брьондби 1:1 0:4
АЗ Алкмар   5:0   Тузла Сити 1:0 4:0
Мадъруел   0:3   Слайго Роувърс 0:1 0:2
Молде   6:2   Елфсборг 4:1 2:1
Копер   1:2   Вадуц 0:1 1:1 (сдв)
Б36 Торсхавн   1:0   Тре Фиори 1:0 0:0
Ружомберок   1:5   Рига ФК 0:3 1:2
Базел   3:1   Крусейдърс 2:0 1:1
Антверпен   2:0   Дрита 0:0 2:0
Петрокуб   4:1   Ляч 0:0 4:1
Расинг Люксембург   1:8   Чукарички 1:4 0:4
Левски София   3:1   ПАОК Солун 2:0 1:1
Витория Гимараеш   3:0   Пушкаш Академия 3:0 0:0
Риека   1:4   Юргорден 1:2 0:2
Ворскла   3:4   АИК Солна 3:2 0:2 (сдв)
Валмиера   2:5   Шкендия 1:2 1:3
Раков Ченстохова   6:0   Астана 5:0 1:0
Куопио ПС   6:3   Милсами 2:2 4:1
Спарта Прага   1:2   Викинг 0:0 1:2

Трети квалификационен кръгРедактиране

В третия квалификационен кръг се включват девет нови отбора в основния поток.

Жребият за третия квалификационен кръг се тегли на 18 юли 2022 г. Първите срещи са на 4 август 2022 г., а реваншите – на 11 август 2022 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Шампионски поток
Викингур Рейкявик   2:4   Лех Познан 1:0 1:4 (сдв)
РФШ Рига   4:2   Хибърниънс 1:1 3:1
Балкани   4:4 (4:3 д.)   КИ Клаксвик 3:2 1:2 (сдв)
Зрински Мостар   2:1   Тобол 1:0 1:1
Шахтьор Солигорск   0:1   ЧФР Клуж 0:0 0:1
Основен поток
Спартак Търнава   0:3   Раков Ченстохова 0:2 0:1
АИК Солна   2:2 (3:2 д.)   Шкендия 1:1 1:1 (сдв)
Викинг   5:2   Слайго Роувърс 5:1 0:1
Брейдаблик   1:6   Истанбул Башакшехир 1:3 0:3
Куопио ПС   0:5   Йънг Бойс 0:2 0:3
Пайде   0:5   Андерлехт 0:2 0:3
Виборг   5:1   Б36 Торсхавн 3:0 2:1
Хайдук Сплит   3:2   Витория Гимараеш 3:1 0:1
Брьондби   2:2 (1:3 д.)   Базел 1:0 1:2 (сдв)
Лилестрьом   1:5   Антверпен 1:3 0:2
ЦСКА София   2:1   Сейнт Патрикс Атлетик 0:1 2:0
Дънди Юнайтед   1:7   АЗ Алкмар 1:0 0:7
АПОЕЛ Никозия   1:0   Къйзължар 1:0 0:0
Дунайска Стреда   0:2   ФКСБ 0:1 0:1
Рига ФК   1:5   Жил Висенте 1:1 0:4
Волфсберг   4:0   Гзира Юнайтед 0:0 4:0
Макаби Тел Авив   3:2   Арис Солун 2:0 1:2
Молде   4:2   Кишварда 3:0 1:2
Нефтчи Баку   2:3   Рапид Виена 2:1 0:2 (сдв)
Лугано   1:5   Апоел Беер Шева 0:2 1:3
Хамрун Спартанс   2:2 (4:1 д.)   Левски София 0:1 2:1 (сдв)
Чукарички   2:7   Твенте 1:3 1:4
Зоря Луханск   1:3   Университатя Крайова 1:0 0:3
Вадуц   5:3   Коняспор 1:1 4:2
Сепси   2:6   Юргорден 1:3 1:3
Фехервар   7:1   Петрокуб 5:0 2:1
Славия Прага   3:1   Панатинайкос 2:0 1:1

ПлейофРедактиране

Жребият за плейофите се тегли на 2 август 2022 г. Първите мачове са на 18 август 2022 г., а реваншите – на 25 август 2022 г. В този кръг се включват пет нови отбора, както и отпадналите отбори от третия квалификационен кръг на Лига Европа 2022/23.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Шампионски поток
Марибор   0:1   ЧФР Клуж 0:0 0:1
РФШ Рига   3:3 (4:2 д.)   Линфийлд 2:2 1:1 (сдв)
Лех Познан   3:1   Ф91 Дюделанж 2:0 1:1
Шкупи   1:3   Балкани 1:2 0:1
Зрински Мостар   2:2 (5:6 д.)   Слован Братислава 1:0 1:2 (сдв)
Основен поток
ЦСКА София   1:2   Базел 1:0 0:2
Юргорден   5:3   АПОЕЛ Никозия 3:0 2:3
Истанбул Башакшехир   4:2   Антверпен 1:1 3:1
Фиорентина   2:1   Твенте 2:1 0:0
Вадуц   2:1   Рапид Виена 1:1 1:0
Макаби Тел Авив   1:2   Ница 1:0 0:2 (сдв)
ФКСБ   4:3   Викинг 1:2 3:1
Виляреал   6:2   Хайдук Сплит 4:2 2:0
Раков Ченстохова   2:3   Славия Прага 2:1 0:2 (сдв)
Университатя Крайова   2:2 (3:4 д.)   Апоел Беер Шева 1:1 1:1 (сдв)
Партизан   7:4   Хамрун Спартанс 4:1 3:3
Кьолн   4:2   Фехервар 1:2 3:0
Уест Хем Юнайтед   6:1   Виборг 3:1 3:0
Йънг Бойс   1:1 (1:3 д.)   Андерлехт 0:1 1:0 (сдв)
Словачко   4:0   АИК Солна 3:0 1:0
Молде   4:1   Волфсберг 0:1 4:0
АЗ Алкмар   6:1   Жил Висенте 4:0 2:1

Групова фазаРедактиране

Жребият се проведе в Истанбул (Турция) на 26 август 2022 г. 32-та отбора са разделени в 4 урни в зависимост от коефициентите им в ранглистата на УЕФА. Отборите са изтеглени в осем групи по четири отбора, като два отбора от една държава не могат да попаднат в една група.

В групата отборите играят на принципа „всеки срещу всеки“ на разменено гостуване. Мачовете се играят на 8 септември, 15 септември, 6 октомври, 13 октомври, 27 октомври и 3 ноември 2022 г. Победителите от всяка група се класират за елиминационната фаза, докато завършилите на второ място ще играят в предварителния елиминационен кръг срещу осемте отбора, завършили на трето място в груповата фаза на Лига Европа 2022/23. Завършилите на четвърто място в групите отпадат от турнира.

Група АРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Истанбул Башакшехир 2 2 0 0 7 0 +7 6
  Хартс 2 1 0 1 2 4 –2 3
  РФШ Рига 2 0 1 1 1 3 –2 1
  Фиорентина 2 0 1 1 1 4 –3 1
         
Истанбул Башакшехир 3:0
Фиорентина 1:1
Хартс 0:4
РФШ Рига 0:2

Група BРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Уест Хем Юнайтед 2 2 0 0 6 3 +3 6
  Андерлехт 2 1 1 0 1 0 +1 4
  ФКСБ 2 0 1 1 1 3 –2 1
  Силкеборг 2 0 0 2 2 4 –2 0
         
Уест Хем Юнайтед 3:1
ФКСБ 0:0
Андерлехт 1:0
Силкеборг 2:3

Група CРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Виляреал 2 2 0 0 6 4 +2 6
  Лех Познан 2 1 0 1 7 5 +2 3
  Апоел Беер Шева 2 0 1 1 1 2 –1 1
  Аустрия Виена 2 0 1 1 1 4 –3 1
         
Виляреал 4:3
Апоел Беер Шева 1:2
Аустрия Виена 0:0
Лех Познан 4:1

Група DРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Кьолн 2 1 1 0 5 3 +2 4
  Ница 2 0 2 0 2 2 ±0 2
  Партизан 2 0 2 0 4 4 ±0 2
  Словачко 2 0 1 1 5 7 –2 1
         
Партизан 1:1
Кьолн 4:2
Ница 1:1
Словачко 3:3

Група EРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  АЗ Алкмар 2 2 0 0 5 1 +4 6
  Днепър-1 2 1 0 1 3 2 +1 3
  Аполон Лимасол 2 0 1 1 1 3 –2 1
  Вадуц 2 0 1 1 1 4 –3 1
         
АЗ Алкмар 4:1
Аполон Лимасол 1:3
Вадуц 0:0
Днепър-1 0:1

Група FРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Гент 2 1 1 0 3 0 +3 4
  Юргорден 2 1 1 0 3 2 +1 4
  Молде 2 0 1 1 2 3 –1 1
  Шамрок Роувърс 2 0 1 1 0 3 –3 1
         
Гент 3:0
Молде 0:0
Шамрок Роувърс 0:0
Юргорден 3:2

Група GРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Славия Прага 2 1 1 0 4 3 +1 4
  Сивасспор 2 1 1 0 2 1 +1 4
  Балкани 2 0 1 1 3 4 –1 1
  ЧФР Клуж 2 0 1 1 1 2 –1 1
         
Славия Прага 3:2
ЧФР Клуж 0:1
Сивасспор 1:1
Балкани 1:1

Група HРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Базел 2 2 0 0 4 1 +3 6
  Пюник 2 1 0 1 3 3 ±0 3
  Жалгирис Вилнюс 2 0 1 1 0 1 –1 1
  Слован Братислава 2 0 1 1 0 2 –2 1
         
Базел 3:1
Слован Братислава 0:0
Жалгирис Вилнюс 0:1
Пюник 2:0

Вижте същоРедактиране

ИзточнициРедактиране

  1. УЕФА изхвърли Русия от своите турнири. // dsport.bg. Посетен на 2 май 2022 г..

Външни препраткиРедактиране