Съдебен процес: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
за начало по рус
 
Редакция без резюме
Ред 1:
'''Съдебен процес''' е процедурата по разглеждане и решаване на дела от ([[гражданско право|граждански]], [[наказателно право|наказателен]], [[административно право|административен]]) [[съд (право)|съд]].
[[File:Aspect intérieur de la salle d'audience du Tribunal de Tours, procès de Pierre-Napoléon Bonaparte en 1870.jpeg|thumb|right|228px|Съдебен процес по делото на [[Пиер Наполеон Бонапарт]] (1871 г.)]]
По време на съдебния процес съдът изслушва [[свидетел]]и и [[експерт]]и, изучава веществените и писмените [[Доказателство (юриспруденция)|доказателства]]. След това протичат прения на страните, в които вземат участие засегнатите лица и организации или техни представители ([[Адвокат|адвокати]]). <!--Те Ониоповестяват высказываютмнението мнениеси опо достовернофактите, установленныхдали фактахса иустановени одостоверно тех фактах, которые, по их мнению,или не установлены, и заявляют,заявяват как должноспоред бытьтях разрешенотрябва рассматриваемоеда судомсе делореши делото. СудебныйСъдебният процесспроцес заканчивается,завършва какс правило, вынесением судебного решениярешение по существу деласъщество, но в некоторыхнякои случаяхслучаи деломоже можетда бытьзавърши оконченои без вынесения решениярешение, например, попри гражданскомугражданско делудело – в связи с прекращениемпрекратяване производства по делу, в связи с оставлением заявления безна рассмотренияпроизводството.
 
Гражданският процес има диспозитивен характер, тоест участниците в него решават самостоятелно дали да се възползват или не от правата си и кога да го направят. Обратно, наказателният процес има публичен характер поради това дори и потърпевшият да не желае привличането на обвиняемия под отговорност и да се откаже от предоставените му права по закон, органите на съдебното преследване са длъжни да предприемат всички необходими мерки за наказание на виновния, тъй като [[престъпление]]то засяга не само лично потърпевшия, но е заплаха за обществото. Ако престъплението остане безнаказано, възниква заплаха от извършване на друго престъпление спрямо членовете на обществото.
Гражданский процесс имеет [[диспозитивность|диспозитивный]] характер, то есть его участники самостоятельно решают, использовать или нет имеющиеся у них права, когда и как это сделать.
 
За съвременните правни системи е характерен състезателен принцип в съдопроизводството, тоест съдът разрешава спора при състезание на двете страни. Състезателният принцип се противопоставя на следствената организация на съдопроизводство, при която съдът самостоятелно изнамира значимите обстоятелства по делото
В противоположность этому уголовный процесс имеет публичный характер, и в связи с этим даже если [[потерпевший]] не желает привлечения обвиняемого к ответственности и отказывается от использования предоставленных ему законом прав, то органы уголовного преследования всё равно обязаны принять все меры, необходимые для наказания виновного, поскольку [[преступление]] затрагивает не только личные интересы потерпевшего, но и угрожает всему обществу. Если преступление в отношении одного потерпевшего остается безнаказанным, то возникает угроза совершения преступлений в отношении других членов общества.
 
Для современных правовых систем характерна [[состязательность судопроизводства]], то есть суд разрешает спор на основе состязания самих его сторон, доказывания самими заинтересованными сторонами оспариваемых фактов, а также обоснования, какие правовые нормы подлежат либо не подлежат применению и как их истолковать. Состязательность противопоставляется [[Розыскной процесс|следственной (инквизиционной) организации судопроизводства]], при которой суд самостоятельно выявляет значимые для дела обстоятельства. -->
 
{{превод от|ru|Судебный процесс|112419030}}