Протей (митология): Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м смяна мъниче+kat
разширявам.без мъниче
Ред 1:
{{Гръцка митология 3}}
Аполодор различава трима '''Протей''' в древногръцката митлогия:
'''Протей''' е морско божество, син на [[Посейдон]].
# Протей син на [[Посейдон]] ([[Аполодор]], "Библиотека" II, 5, 9). Той е морски старец. Имал способността да приема всякакви образи. Според преданията живял на [[остров]] [[Фарос]], близо до Египет, където пасял тюленовите стада на баща си. Негова съпруга била [[нереида]]та [[Псамата]].<!--Подобно другим морским божествам он обладал способностью предсказывать будущее, однако скрывал свой дар от всякого, кто не сумеет поймать его в истинном облике. По канонической версии П. царствует в Мемфисе. Когда Менелай, возвращаясь из-под Трои, попал в Египет и не мог отплыть из-за встречных ветров, ему помогла дочь П. Эйдотея. Она подсказала Менелаю, как захватить П. и заставить его указать способ возвращения на родину. Менелай подстерег спящего П. и, несмотря на то, что тот принимал облики льва, дракона, текущей воды, дерева, не выпустил его из рук. П. смирился, дал Менелаю требуемый совет и предсказал судьбу каждого из его спутников. По позднейшему варианту мифа о Троянской войне у П. в Египте находилась настоящая Елена (в то время как Парису достался только ее призрак, поскольку Зевс и Гера подменили подлинную Елену). В классическую эпоху П. считался одним из египетских фараонов. Геродот полагал, что П. не имя, а титул — "парути", т.е. фараон (II, 112; 116—118). Известен вариант, согласно которому П. правил во Фракии. Образ П. уже в античную эпоху постепенно приобрел гротесковые черты (сонливый, немощный, вечно ворчащий старец) и стал объектом аллегорических толкований. Хм.припоркиват се тук вариатните.-->
 
# Протей, син на [[Египет (митология)|Египет]]. Той се оженил за [[Данай|данайдата]] [[Горгофона]] и имали дъщеря с царска кръв -[[Аргития]] (Аполодор II, 1, 5)
{{Митология-мъниче}}
# Протей, който е споменат в "Библиотека" III, 5, 1, като цар на Египет. Приема [[Дионис]], в когото [[Хера]] е вселила безумие и той се скита по света. Може би е идентичен с горния. Същият Протей присъства и е "Епитом", III, 5 [http://ancientrome.ru/antlitr/apollodor/epitoma-f.htm] където се казва, че [[Хермес]], изпълнявайки волята на Зевс откраднал [[Хубавата Елена|Елена]] и я дал на царя на Египет Протей да я пази. По-късно [[Менелай]] идва да я вземе от него и заминал заедно с нея към [[Елисейски полета|Елисейските полета]][http://ancientrome.ru/antlitr/apollodor/epitoma-f.htm].
 
[[Категория:Древногръцки богове]]