Александър Герасимов: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Нова страница: {{редактирам}} '''Александър Павлович Герасимов''' (на руски ''Александр Павлович Герасимов'') (...
 
Редакция без резюме
Ред 9:
През 1906 Герасимов получава задача от Геоложкия комитет да разработи план за геоложки изследвания в района на Кавказките минерални води. Тази задача определя по-нататъшното му развитие в професионален план. Изгражда около себе си сплотен колектив от геолози, които извършват стратиграфски, тектонски, магматични, петрографски и вулканоложки изследвания в района. Изучават сеизмичната активност в прикавказките територии. откриват редица находища на полезни изкопаеми, в т.ч. желязно-никеловото находище в басейна на река Малка. Създадена е обзорна геоложка карта на района мужду Черно море на запад, Каспийско море на изток, Кумо-Маничката падина на север и Кавказ на юг. Герасимов става основоположник на съветската геоложка картография, като за тази дейност започват да се прилагат и нови методи от рода на аерофотоснимка и геофизични наблюдения.
 
През 1931 по инициатива на Герасимов при ЦНИГРИ е създаден специялна секция за изработване на обзорни геоложки карти. За сравнително кратък период са създадени и публикувани геоложка карта на Европейската част на [[СССР]], геоложка карта на [[Казахстан]], средноазиатските републики и [[Урал]] и релефна геоложка карта на [[СССР]]. Войната възпрепятства издаването на геоложка карта на целия [[СССР]] в мащаб 1:1000000.
 
Освен с научна дейност Герасимов се занимава и с праподавателска. Повече от четвърт век е секретар на Руско минераложко дружество. Извършва педагогическа дейност в Източносибирския отдел на Географското дружество, възглавява отдела по физическа география на Ленинградското географско дружество, чете лекции по вулканология и други геоложки науки в Ленинградския университет, Географския и Минния институти.
В 1931 году по инициативе Герасимова при ЦНИГРИ был создан кабинет обзорных карт. За сравнительно короткий период были созданы и частично опубликованы Геологическая карта европейской части СССР, геологическая карта Казахстана, среднеазиатских республик, Урала, макет геологической карты СССР. Только война помешала составлению в те годы геологической карты Советского Союза масштаба 1:1000000, главным редактором которой был Герасимов.
Помимо научной работы, большое место в жизни Герасимова занимала общественная и педагогическая деятельность. Более четверти века он был ученым секретарем Российского минералогического общества, а с 1937 года его председателем и редактором «Записок». Долгие годы он посвятил работе в Восточно-Сибирском отделении Географического общества, возглавлял Отделение физической географии общества в Ленинграде, читал лекции по вулканизму и различным проблемам геологии в ЛГУ, Географическом и Горном институтах.
Герасимов был всесторонне образованным человеком, владел несколькими иностранными языками, любил и понимал музыку, театр, хорошо знал литературу и историю. Он собрал огромную библиотеку, включавшую свыше 5000 названий. В его доме часто собирались друзья и знакомые, среди которых были супруги Шостаковичи со своим, ставшим знаменитым композитором, сыном.
Война застала Герасимова в Ессентуках. В тяжелых условиях он эвакуировался в Ташкент, оттуда в Новосибирск, а затем в Свердловск. Он не захотел ехать в далекий тыл, в родной Иркутск, надеясь скоро вернуться в Ленинград. Однако его планам не суждено было сбыться. Герасимов умер в Свердловске.
Гора в юго-западной части о. Большевик арх. Северная Земля. Открыта и названа в 1914 году г/э СЛО.
 
Великата отечествина война го заварва в полите на [[Кавказ]], в курортния град [[Есентуки]]. Следва евакуация в [[Ташкент]], от там в [[Новосибирск]], а след това в [[Свердловск]], където умира на 10 ноември 1942.
 
Неговото име носи връх на остров [[Болшевик (остров)|Болшевик]] в архипелага [[Северна Земя]].
 
== Източници ==
<references />
* Герасимов, Александр Павлович. http://www.gpavet.narod.ru/gerasimov.htm
 
 
http://www.gpavet.narod.ru/gerasimov.htm
{{СОРТКАТ:Герасимов, Александър Павлович}}
 
[[Категория:Руски изследователи]]
[[Категория:Изследователи на Азия]]