Барбет: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 3:
'''Барбе́т''' ({{lang-fr|barbette}}) — защитно съоръжение около артилерийско [[оръдие]].
 
Името произлиза от френския израз ''en barbette'', който означава стрелба от полево оръдие над [[парапет]]а (защитна стена), а не през [[амбразура]]. БарбетБарбета дава по-добри ъгли на наводка, но по-малка защита, отколкото амбразурата<ref>Барбет, насыпь // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.</ref>.
 
По-късно под барбет се разбира цилиндичната бронирана чаша, която служи за основа на въртящата се част на [[Оръдеен купол|оръдейна кула]] и служил за защита на подпалубнатачаст на кулатаот попадения.
В более позднее время барбетом назывался цилиндрический бронированный стакан, который служил основанием для вращающейся части артиллерийской башни и защищал подпалубную часть башни от попадания артиллерийских снарядов.
 
== На сушесушата ==
'''Барбет''' — насыпнаянасипна площадка под [[Артиллерияоръдие|артиллерийскоеартилерийско орудиеоръдие]] на внутреннейвътрешната сторонестрана на [[бруствер]]а.
 
== НаВ мореморето ==
'''Барбет''' — на [[корабль|кораблекораб]] неподвижнаянеподвижна открытаяоткрита платформа дляза размещенияпоставяне вращающейсяна орудийнойоръдийна установкиустановка, каккато правило, с броневымбронирано прикрытиемпокритие.
 
Перед появлением полностью закрытых бронированных орудийных башен, барбет был неподвижным бронированным прикрытием, защищающим орудие. Барбет мог принимать форму кольца брони вокруг орудия (которое также могло быть оборудовано щитом), поверх которого оно стреляло.
Ред 53:
* [[Блистер]]
* [[Турелна установка]]
* [[Оръдеен купол|Оръдейна кула|Кула]]
* [[Спонсон]]
* [[Каземат]]