Барбет: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 33:
Модата на барбетните броненосци оказва влияние и на флотите на държави, които следват или така изглеждало, собствен, оригинален път на корабостроене. Нейна жертва става и Австро-Унгария, заложила през [[1885]] г. почти едновременно два кораба — ''SMS Kronprinz Erzherzog Rudolf (1887)'' и ''SMS Kronprinzessin Erzherzogin Stephanie (1887)''.
 
==== Россия[[Русия]] ====
Не изостанала от модата на барбетните кораби и руската флота. 1880-те години стават период на възраждане на руския флот и руските корабостроители внимателно следели всички новости в чужбина, опитвайки се (и не без успех) да използват положителните неща във всяка идея.
Не осталась в стороне от увлечения барбетными кораблями и Россия. 1880-е годы стали периодом возрождения русского флота, и русские кораблестроители внимательно присматривались ко всем зарубежным новшествам, пытаясь (и не без успеха) перенять положительные черты любой идеи.
 
КогдаКогато впрез [[1882 год]]у г. встал вопрос о постройке первого эскадренного броненосца для Черного моря, в качестве его прототипа рассматривались и британский «Аякс», и французский «Кайман», и русский «Петр Великий», но в итоге получился совершенно оригинальный проект высокобортного корабля с треугольным расположением шести 12-дюймовых орудий в спаренных барбетных установках.
 
По удачному проекту с небольшими промежутками во времени заложили сразу 4 корабля: («[[Екатерина II (броненосец)|Екатерина II]]», «[[Чесма (броненосец)|Чесма]]», «[[Синоп (броненосец)|Синоп]]», «[[Георгий Победоносец (броненосец)|Георгий Победоносец]]»).