Стапел: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 18:
На напречния стапел има наклонени спускови пътеки, които се намират в една плоскост и са паралелни една на друга. В болшинството напречни стапели се използват слипове.
 
'''Слип''' (на рис.) се нарича съоръжение, което има наклонена плоскост и хоризонтална площадка със стапелни места. Съдовете се строят и ремонтират на хоризонталната площадка, а спуска (а също и вдигането на съда за ремонт) става по наклонената плоскост.
 
На наклонената плоскост на слипа са положени релсови пътища 8, на всеки от тях има по една наклонна количка 1, която се мести нагоре и надолу чрез въже на тягова електролебедка 2.
На наклонной плоскости слипа уложены рельсовые пути 8, на каждом из которых установлена одна косяковая тележка 1, перемещаемая вверх и вниз тросом тяговой электролебедки 2.
[[File:Схеса слипа.jpg|thumb|ПоперечныйНапречен гребенчатыйгребенчат слип|centre]]
1 — косяковаянаклонна тележкаколичка, 2 — тяговаятягова электролебедкаелектролебедка, 3 — подъёмныйподемен кран, 4 — стапельныестапелни тележкиколички, 5 — электрошпильмакари на електролебедката, 6, 11 — продольныенадлъжни и поперечныенапречни рельсовыерелсови путипътища, 7 — причальнаякейова бочкабъчва, 8 — рельсовыйрелсов път путьна наклоннойнаклонената частичаст, 9 — центральныйцентрален пультпулт, 10 — электрораздаточныеелектрораздатъчни колонкитабла
 
На хоризонталната площадка на стапела са положени надлъжни (отблъскващи, откатни) 6 и напречни (стапелни) 11 релсови пътища, по които на стапелните колички 4 се движат поставените съдове. Управлението на движението на наклонните и стапелните колички се осъществява от централния пост (пулт) 9, монтиран на специална вишка.
На горизонтальной площадке стапеля уложены продольные (откатные) 6 и поперечные (стапельные) 11 рельсовые пути, по которым на стапельных тележках 4 перемещают установленные суда. Управление перемещением косяковых и стапельных тележек осуществляют с центрального поста (пульта) 9, смонтированного на специальной вышке.
 
Перед спуском судно перемещают на стапельных тележках по поперечным рельсовым путям до их пересечения с продольными путями. При помощи гидравлических [[домкрат]]ов стапельные тележки поднимают вместе с судном и разворачивают их рамы, устанавливая колёса на продольные рельсовые пути слипа. По этим путям судно перемещают к наклонной части слипа. Под судно заводят косяковые тележки и опускают его на них гидродомкратами стапельных тележек. Затем тяговыми лебёдками спускают судно в воду, после чего буксиром отводят судно к достроечной стенке, а косяковые тележки поднимают на наклонную плоскость слипа.