Устойчивост (корабоплаване): Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 96:
и при крен равен на нула ''K<sub>θ</sub> = Ph''.
 
Коефициента на устойчивост дава абсолютна оценка на устойчивостта, то естьт.е. непосредственно показываетпоказва тотова сопротивлениесъпротивление, котороекоето оказываетоказва судносъда отклоняющимна егоотклоняващите го от положенияположение на равновесияравновесие силамсили. ЗависимостьЗависимостта коэффициентана коефициента на устойчивост от весатеглото на суднасъда ограничиваетограничива егонеговото использованиеизползване, посколькутъй чемкато, большеколкото водоизмещениее по-голяма водоизместимостта, темтолкова большее коэффициентпо-голям коефициента на устойчивост. ДляЗа оценкиоценка степенина совершенствастепента суднана ссъвършенство точкина зрениясъда, егоот началнагледна точка на началната му устойчивост используетсясе използва отно­сительнаясителната мярка мераза устойчивост — '''метацентрическаяметацентрична высотависочина''', которуюкоято можноможе рассматриватьда каксе коэффициентразглежда и като коефициент на устойчивост, приходящийся на тоннутон водоизмещенияводоизместимост:
 
: <math>h = \frac { K_\mathrm{ \theta } } { P } \,</math>
 
Благодарение на своя прост геометричен смсъл метацентричната височина най-често се използва като мярка на начална устойчивост, макар следва да се има впредвид, че коефициента на устойчивост, от своя страна, дава много по-пълна оценка на мореходните каества на кораба.
Благодаря своему простому геометрическому смыслу метацентрическая высота наиболее часто используется в качестве меры начальной устойчивост, хотя следует иметь в виду, что коэффициент устойчивост дает наиболее полную оценку этого мореходного качества.
 
== Начальная продольная остойчивость ==