Съвет на народните комисари на СССР: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м замяна на символи: дълго вм. късо тире
Ред 75:
* [[Яков Чадаев]] (14 ноември 1940 — 15 март 1946)
 
== История Совета Народных Комиссаров СССР ==
{{превод}}
{{уикиизточник|ru:Декреты СНК РСФСР|Декрети на СНК на РСФСР}}
{{уикиизточник|ru:Постановления Совета Народных Комиссаров СССР|Постановления на СНК на СССР}}
 
Според конституцията на СССР от [[1924]] г. разделението на функциите между СССР и съветските републики се изразява в разделение на наркоматите на СНК на СССР на общосъюзни (по международни въпроси, по военни и морски дела, външна търговия, съобщителни пътища, поща и телеграфи) и обединени (Висш съвет на народното стопанство, наркомати на продоволствията, труда, финансиите и работническо-земеделските инспекции). Общосъюзните наркомати осъществяват властта си чрез «свои пълномощници», а объединените — чрез съответните наркомати на съюзните републики. Някои наркомати, свързани с национални особености, били оставени само на нивото на съюзните републики (наркомати на земледелието, вътрешните работи, правосъдието, образованието, здравеопазването и социалните грижи).
По [[Конституция СССР 1924|Конституции]] СССР [[1924]] года разделение функций между СССР и советскими республиками выразилось в разделении наркоматов СНК СССР на общесоюзные (по иностранным делам, по военным и морским делам, внешней торговли, путей сообщения, почт и телеграфов) и объединённые ([[Высший Совет Народного Хозяйства]], наркоматы продовольствия, труда, финансов и рабоче-крестьянской инспекции). Общесоюзные наркоматы осуществляли власть через «своих уполномоченных», а объединённые — через соответствующие наркоматы союзных республик. Некоторые наркоматы, связанные с национальной спецификой, были оставлены только на уровне союзных республик (наркоматы земледелия, внутренних дел, юстиции, просвещения, здравоохранения и социального обеспечения).
 
На [[15 октябряоктомври]] [[1941]] вышлог. распоряжениепостъпва онареждане переездеза правительствапреместване на правителството в [[Самара|КуйбышевКуйбишев]]. В През [[1946]] г. ''СНК'' былсе преобразованпреобразува в [[СоветМинистерски съвет Министровна СССР]].
 
В съответствие с конституцията на СССР от 1924 г. ''Съветът на народните комисари на СССР'' се създава с постановление на [[Централен изпълнителен комитет на СССР|Централния изпълнителен комитет на СССР]].
В соответствии с Конституцией СССР 1924 года Совет Народных Комиссаров СССР образовывался постановлением [[Центральный Исполнительный Комитет СССР |Центрального Исполнительного Комитета СССР]].
 
Според конституцията на СССР от 1936 г. ''Съветът на народните комисари на СССР'' се преобразува във [[Върховен съвет на СССР]].
По Конституции СССР 1936 года Совет Народных Комиссаров СССР образовывался [[Верховный Совет СССР|Верховным Советом СССР]].
 
{{превод}}
К ведению СНК СССР относилось объединение и направление работы общесоюзных и союзно-республиканских народных комиссариатов, принятие мер по осуществлению народно-хозяйственного плана и государственного бюджета, по укреплению кредитно-денежной системы, по обеспечению общественного порядка, осуществление общего руководства в области внешних сношений с иностранными государствами и др.