Гладкоцевни оръжия: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 17:
Ствола на пушката може да има както равни, така и различни [[диаметър|диаметри]] в началото и в края. Същества термин – [[Шок (оръжие)|или '''Чок''' дулно стеснение]]. При гладкостволните пушки то може да бъде постоянно или променливо.
 
ЕслиАко диаметрыдиаметрите на ствола вса начале и в конце различныразлични (напри выходедулото из стволадиаметъра диаметре меньшепо-малък), то стрелятьстрелбата калибернойс калибрен [[Пуля|пулейкуршум]] изот него невозможное невъзможна – онатой просто попростуще застрянетзаседне (вернеепо-точно, стволствола ще се раздуетраздуе). ДляЗа стрельбыстрелба пулейс куршум е необходимо, чтобытой онада проходиламинава черезпрез дульноедулното сужениестеснение с зазоромлуфт порядкаот 0,3 – 0,5 ммmm (подкалибернаяподкалибрен пулякуршум) или имелада сминаемыеима ведущиеотделящи пояскисе ведещи пояси. ДульноеДулното сужениестеснение ([[ЧокШок (оръжие)|усиленныйусилен чок 1,25 ммmm.]]) e необходимо дляза повышенияувеличаване кучностина [[Групиране на попаденията|кучността]] при стрельбестрелба на предельныепределни дистанции със [[Дробь (оружейная)Сачма|дробьюсачми №6 и №7]]. НекоторыеНякои ружьяпушки имеютимат сменныесменяеми насадки; чокичок, получокиполучок, цилиндрыцилиндри, ввинчивающиесязавинтвани в каналканала на ствола (характерно дляза помповыхпомповите и самозарядныхсамозарядните гладкоствольныхгладкостволни ружейпушки). Однако,Следва да следуетсе помнитьотбележи, чточе универсальногоуниверсално оружияоръжие не существуетсуществува.
 
ПрямойПравият ствол (цилиндрс вид на [[цилиндър]]) е предназначен дляза стрельбыстрелби калибернойкалибрени пулейкуршуми и имеетима приличнуюприлична кучностькучност на боя при стрельбестрелба картечьюс [[картеч]], но имеетпо-лоша худшую кучностькучност при стрельбестрелба със дробьюсачми на расстояниеразстояния болеенад 20 – 30 метровметра.
 
Дълго време продължават разработките на куршуми за гладкостволното ръчно оръжие, аналогични на широко изполваните в съвременната гладкостволна артилерия оперени снаряди, което на теория би позволило да се доведе или поне да се приближат показателите за кучност на боя при гладкостволното оръжие към тези на нарезното; въпреки това, до днес няма създаден пригоден за масово производство образец. Една от причините е сложното и скъпо осигуряване на постоянни форма и размер за толкова малки, сравнено със [[снаряд]]ите, поразяващи елементи при тяхното масово производство.
Длительное время продолжаются разработки для гладкоствольного ручного оружия пуль, аналогичных широко используемых в современной гладкоствольной артиллерии оперённым снарядам, что в теории позволило бы довести или хотя бы приблизить показатели кучности боя гладкоствольного оружия к таковым нарезного; между тем, до настоящего времени они не привели к созданию пригодного к массовому производству образца. Одной из существенных причин этого является сложность и дороговизна обеспечивания постоянства формы и размеров столь небольших, по сравнению со снарядами, поражающих элементов при их массовом производстве.
 
== Классы ==