Подводен крайцер: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 53:
Основният метод за използване на подводниците в СССР във Втората световна война е позиционният<ref>{{cite|автор=Платонов А. В.|заглавие=Энциклопедия советских подводных лодок 1941 – 1945|страници = 48}}</ref>, за това и подводните крайцери в СССР са представени само от немногобройната серия подводни лодки от [[Подводници тип „Крейсерская“|тип „К“]], имащи водоизместимост в 2500 тона, висока надводна скорост, 10 торпедни апарата, 20 [[морска мина|мини]] от типа ЕП в специална шахта-баластна цистерна<ref group="Б">Минно-баластна цистерна имат само половината от дванадесетте подлодки тип К.</ref> и 2x100 mm оръдия [[100 mm морско оръдие образец 1936 г. (Б-24)|Б-24ПЛ]]. Планирания преход на част от лодките в Тихоокеанския флот се е осъществен, за това шест от тях са доста успешно използвани от Северния флот, пет воюват на неудобната за толкова големи кораби Балтика, една лодка така и не е достроена. Лодките извършват минни постановки, излизат в торпедни атаки, достигат сравнително големи успехи с артилерията си. [[К-21]] (Лунин) успява да излезе за атака над германския линкор „[[Тирпиц]]“. Резултата е прекратяване на атаката му над конвой PQ17. (PQ17 е атакуван изключително от Луфтвафе и подводния флот.)
 
=== СШАСАЩ ===
Основните действия на подводните лодки на ВМС на САЩ във Втората световна война се разгръщат в просторите на Тихия океан против Япония, което обуславя състава и тактика за използването на американския подводен флот в Тихия океан, – почти всички тихоокеански субмарини на САЩ от този период са крайцерски. Основата на подводния флота съставляват конструктивно близките типове: [[Подводници тип „Гато“|„Гато“]], „[[Подводници тип „Балао“|Балао]]“ и „[[Подводници тип „Тенч“|Тенч]]“. Всичко в строй има няколко стотин такива субмарини, имащи водоизместимост около 2600 тона, голяма автономност, най-добрата за това време обитаемост. Така напримет, ако германските подводничари заемат с [[храна|провизии]] цялото си свободно пространство, даже до единия от галюните ([[тоалетна]]), то за техните американски колеги-противници по-насъщен проблем е избора между приготовянето на ванилов или шоколаден [[сладолед]] за [[десерт]]. Голямо преимущество за американските субмарини е широкото разпространение на качествени радари, позволяващи на лодките да откриват своите цели в рамките на голям радиус.
Основные действия подводных лодок ВМС США во Второй мировой войне развернулись на просторах Тихого океана против Японии, что обусловило состав и тактику применения американского подводного флота на Тихом океане, – почти все тихоокеанские субмарины США того периода были крейсерскими. Основу подводного флота составляли конструктивно близкие типы: [[Подводные лодки типа «Гато»|„Гато“]], «[[Подводные лодки типа «Балао»|Балао]]» и „[[Подводные лодки типа Тенч|Тенч]]“. Всего в строю было несколько сотен таких субмарин, имеющих водоизмещение около 2600 тонн, большую автономность, наилучшую в то время обитаемость. Так, если германские подводники занимали [[провиант]]ом всё свободное пространство, вплоть до одного из гальюнов, то для их американских коллег-противников более насущной проблемой являлся выбор между приготовлением ванильного или шоколадного мороженого на десерт. Большим преимуществом американских субмарин являлось широкое распространение качественных радаров, позволявших лодкам обнаруживать цели в большом радиусе.
 
Американските лодки водят неограничена подводна война против японските кораби, постигайки големи успехи на проточените комуникации, свързващи японските острови с Китай и Индокитай. Най-големи загуби Япония търпи в [[танкер]]ният си флот, – дефицита на средства за превоз на гориво Япония изпитва в течение на цялата война. Освен това, значителни победи са достигнати и в борбата с големите бойни кораби на японските ВМС.
Американские лодки вели неограниченную подводную войну против японских кораблей, достигая больших успехов на растянутых коммуникациях, связывающих японские острова с Китаем и Индокитаем. Наибольшие потери Японии пришлись на танкерный флот, – дефицит средств для перевозки топлива Япония испытывала на себе в течение всей войны. Кроме того, значительные победы были достигнуты в борьбе с крупными боевыми кораблями японских ВМС.
 
=== Япония ===