Каганович (лек крайцер, 1944): Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 35:
|източник =
}}
'''Каганович''' (от 3 август 1957 г. – '''„Петропавловск“''') е [[лек крайцер]], от проекта [[Крайцери проект 26-бис|26-бис]]. НазванНаречен в честьчест на [[:ru:Каганович, Лазарь Моисеевич|Лазар Моисеевич Каганович]].
 
== Строителство ==
== Строительство ==
Заложен [[е на 28 август 1938 г. нав заводезавод номер 199 в Комсомольске-[[Комсомолск на-Амуре Амур]]. СпущенСпуснат на воду [[на 7 мая]]май [[1944 год]]аг. ДляЗа достройкидостройката быле отбуксированот[[буксир]]ан вовъв [[Владивосток]]. ВступилВлиза в составсъстава Тихоокеанскогона флотаТихоокеанския флот на [[8 февраля]]февруари [[1947 год]]аг.
 
== Служба ==
В навечерието на войната с [[Япония]] крайцера се намира в ремонт. Планове за използването на крайцера във впйната няма.
Накануне войны с Японией крейсер находился на ремонте. Планов по использованию крейсера не было.
 
СОт январяянуари 1947 годаг. подо апрельаприл 1953 годаг. КР „Каганович“ находилсяе в составесъстава на 5-готи ВМФ, затема след това в составесъстава на ТихоокеанскогоТихоокеанския флотафлот.
 
През май 1956 г. влиза в състава на 14-та [[дивизия]] крайцери, а през януари 1957 г. в състава на 15-та дивизия крайцери от [[ескадра]]та на Тихоокеанския флот.
В мае 1956 года вошёл в состав 14-й дивизии крейсеров, а в январе 1957 года вошёл в состав 15-й дивизии крейсеров эскадры Тихоокеанского флота.
 
На 3 августаавгуст 1957 годаг. крейсеркрайцера быле переименованпреименуван вна „Петропавловск“.
 
На 19 сентябрясептември 1958 годаг., в Охотском[[Охотско море]], КР „Петропавловск“ попалпопада под ударудара тайфунана [[тайфун]]. СилаСилата ветрана былавятъра порядкае около 12 балловбала. КрейсерКрайцера получилполучава значительныезначителни поврежденияповреди. В корпусе[[корпус на кораб|корпуса]] на корабля образоваласьима течьтеч. НесмотряНезависимо наот полученные поврежденияповредите КР „Петропавловск“ добралсясе добира до базыбазата.
 
На 6 февраляфевруари 1960 годаг. КР „Петропавловск“ быле исключенизключен изот составасъстава на флота. ПослеСлед това быле перестроенпреустрон вна плавучуюплаваща казарму[[казарма]].
 
През 1964 г. е предаден за скрап.
В 1964 году сдан на слом.
 
== Командири на кораба ==