Рипалс (линеен крайцер, 1916): Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 135:
През юли 1918 г. е решено да се преведе кораба във военноморската корабостроителница в [[Портсмът]], където се предполага да му бъдат поставени броневите плочи от „Alvirante Cochrane“.
 
=== Между войнамивойните ===
През декември 1918 г. кораба е подложен на модернизация в док:
В декабре 1918 года корабль был подвергнут модернизации в доке:
# Додадени са були; от 31-я до 296-я [[шпангоут]]. Булите са напълнени с херметични кухи тръби. Увеличаването на ширината на кораба с 3,5 м води до удължаване на товарните стрели с 1,22 м. На няколко места на булите са поставени релси за стиковане.
# Наделка булей; от 31-го до 296-го шпангоута. Були наполнялись герметическими пустотелыми трубами. Увеличение ширины корабля на 3,5 м потребовало удлинения грузовых стрел на 1,22 м. В нескольких местах на булях установили привальные брусья.
# УсилениеУсилено бронированияе бронирането: установкапоставен е новогонов 229-мм главногоглавен броневогоброневи поясапояс (вместо 152-мм, которыйкойто быле перемещенпреместен наниво уровень вышепо-горе, между главнойглавната и верхнейгорната палубамипалуби), установилипоставен дополнительныйе допълнителен 102-мм броневойброневи траверзтраверс, которыйкойто, начинаясьзапочвайки от бортаборда, огибалобгръща соткъм кормыкърмата барбетбарбете башнина кула „Y“ и заканчивалсязавършва уна противоположногопротивоположния бортаборд. Над погребамипогребите за боезапаса толщинудебелината палубына довелипалубата е доведена до 76 мм (добавилидобавени са 25 мм брониброня).
# На горната палуба по двойки са постановени 4 533-мм сдвоени торпедни апарата (16 торпеда).
# На верхней палубе попарно установили 4 533-мм сдвоенных торпедных аппарата (16 торпед).
# Демонтирани са полетните платформи от кулите.
# Демонтаж взлётных платформ с башен.
# УстановилиПоставени са 3 дальномерадалекомера с базойбаза 9,14 м (одинедин – в заднейзадната частичаст орудийнойна оръдейна башникула „А“ (дополнительнодопълнително ккъм имеющемусяналичния с базойбаза 4,57 м), второйвтори – в башнекула „Y“ (вместо старогостария с базойбаза 4,57 м), третийтретия – вовъв вращающемсявъртящия бронированномсе постуброниран управленияпост огнёмза управление на огъня на главногоглавния калибракалибър на боевойбойната рубкерубка (дополнительнодопълнително ккъм имеющемусяналичния с базойбаза 4,57 м).
 
Монтирани са допълнителни турбогенератори. Палубата на бака до шпилите и откритата част на кърмовата палуба са покрити с дървена настилка.
Смонтировали дополнительные турбогенераторы. Палубу бака до шпилей и открытую часть кормовой палубы покрыли деревянным настилом.
 
В резултат на реконструкцията водоизместимостта се увеличава с 4500 тона, газенето с 0,3 метра. През януари 1921 г. крайцера се връща в строй. Стойността на работите се оценява на 860 684 лири.
В результате реконструкции водоизмещение увеличилось на 4500 тонн, осадка на 0,3 метра. В январе [[1921 год]]а крейсер вернулся в строй. Стоимость работ оценивалась в 860 684 фн.ст.
 
СОт 4 подо 9 февраляфевруари 1922 годаг. в Средиземном[[Средиземно море]] участвовалучаства в маневрахманеври.
 
През 1925 г. [[Принц на Уелс|принца на Уелс]] извършва плаване на кораба в [[Южна Африка]] и [[Южна Америка]]. След връщането му крайцера е изваден от състава на действащия флот за провеждане на текущ ремонт, от ноември 1925 г. до юли 1926 г.
В 1925 году [[принц Уэльский]] совершил поездку на этом корабле в Южную Африку и Южную Америку. После возвращения крейсер был выведен из состава действующего флота для проведения текущего ремонта с ноября 1925 года до июля 1926 года.
 
АпрельАпрел 1933 года г. – май 1936 годаг. модернизация в [[ПортсмутПортсмът]]е.
# Усилване на бронирането: поставена е допълнителна палубна броня над МО (горния слой (от три налични, дебелина на всичките – 25 мм) е заменен с плочи от нецементирана броня с дебелина 95 мм), двата горни слоя над машинното отделение са заменени с нецементирани плочи с дебелина 63 мм, отстрани на машинните отделения, между горния ръб на скоса на главната палуба и стената на борда, по хоризонталната плоскост допълнително са сложени нецементирани плочи с дебелина 89 мм, в носовата част на корпуса, над погребите за 102-мм оръдия и бойните глави за торпедата наличните 44-мм плочи на нивото на долната палуба са заменени с 89-мм плочи от нецементирана броня.
# Усиление бронирования: установка дополнительной палубной брони над МО (верхний слой (из трех имеющихся, толщина всех-25 мм) заменили плитами из нецементированной брони толщиной 95 мм), два верхних слоя над машинным отделением заменили нецементированными плитами толщиной 63 мм, по бокам от машинных отделений, между верхней кромкой скоса главной палубы и стеной борта, в горизонтальной плоскости дополнительно уложили нецементированные плиты толщиной 89 мм, в носовой части корпуса, над погребами 102-мм орудий и боеголовок торпед имевшиеся 44-мм плиты на уровне нижней палубы заменили на 89-мм плиты из нецементированной брони.
# УстановкаПоставен поперечнойе палубнойнапречно катапультына жёсткогопалубата типакатапулт (не вращающаясянеподвижен) и двухдва ангаровхангара дляза самолётовсамолети (между грот-мачтойгротмачтата и второйвтория трубойкомин (на местемястото на снятойсвалена трехствольнойтрестволна 102-мм артустановкиартустановка)), всеговсичко кораблькораба могможе принятьда носи 4 самолётасамолета: 1 на катапультукатапулта и по одномуедин ввъв каждыйвсеки ангархангар и 1 на палубупалубата („[[Fairey Swordfish|Суордфиш TSR]]“ или амфибииамфибията „[[Supermarine Walrus|ВолрусВалрус]]“). В носуноса корабляна кораба под ВЛ быле оборудованоборудван танк дляза авиационногоавиационното топливагориво (ранеепо-рано на кораблекораба са былиизползвани размещеныместещи транспортабельныесе и выбрасываемыеизхвърляни при необходимостинеобходимост ёмкостисъдове).
# От крайцера са свалени носовите подводни торпедни апарати и бронирания пост за управление на огъня им.
# С крейсера сняли носовые подводные торпедные аппараты и бронированный пост управления их огнём.
# На крыльяхкрилата платформына платформата побордно побортноса смонтировалимонтирани по одномуедин пеленгаторупеленгатор „Эвершед“„Евершед“, сот мостика снялие дальномерысвалени далекомерите с базойбаза 2,74 м (ихте перенеслиса пренесени на нижнийдолния мостик), а вместо нихтях са установилипоставени два дальномерадалекомера с базойбаза 3,65 м.
# Зенитното въоръжение се състои от:
# Зенитное вооружение состояло:
8 универсальныхуниверсални 102-мм орудийоръдия: изот нихтях 4 орудияоръдия „Mk.IX“ былиса установленыпоставени на одиночныхединичните лафетахлафети „Mk.I“ и „Mk.II“ – двадве на крышахпокричите авиационныхна ангаровавиационните похангари бокамотстрани отна второйвтория дымовой трубыкомин и двадве – на специальноспециално устранённыхнаправени спонсонахспонсони на палубепалубата на бака.
4 други оръдия „Мк. XV“ са монтирани на две сдвоени установки за универсален огън тип „Mk.XVII“. Те са разположени на специални платформи на кърмовата надстройка, отстрани на гротмачтата.
4 других орудия „Мк. XV“ смонтировали на двух спаренных установках универсального огня типа „Mk.XVII“. Они были размещены на специальных платформах кормовой надстройки, по бокам грот-мачты.
2 8-ствольныхстволни установки „Pom-Pom Mk.VI“ былиса размещеныразположени на специальныхспециални площадкахплощадки платформына боевойплатформата рубкина бойната рубка (побортнопобордно), вна этомтова же местемясто, но вышепо-горе (на сигнальнойсигналната палубепалуба) установилиса поставени 2 4-ствольныхстволни лафета „Mk.II“ с 12,7 мм пулемётамикартечници „Mk.III“.
 
ПослеСлед окончаниякрая работна работите крайцера, крейсерот 31 январяянуари 1936 годаг., провёлпровежда [[ходовыеКорабни изпитания|ходови испытанияизпитания]] на которыхкоито развилразвива скоростьскорост 28,36 узлавъзела, при мощности турбинмощност на валахтурбините към валовете от 112400 лк.с. ЭтаТази модернизация обошласьструва казнена вхазната 1 377 748 фн.стбритански лири.
 
На 8 июняюни 1936 годаг. перешёлпреминава изот Портсмута в СредиземноеСредиземно море, в составсъстава эскадрына линейныхескадрата крейсеровлинейни Средиземноморскогокрайцери флотана Средиземноморския флот, гдекъдето находилсясе понамира сентябрьдо септември 1938 годаг. В концекрая на 1936 годаг. перевёзпревозва около 500 беженцевбеженци с острововостровите ПальмаПалма и Майорка в МарсельМарсилия.
 
От 1938 до април 1939 г. крайцера е в корабостроителницата в Портсмът.<br />
C 1938 по апрель 1939 года крейсер на верфи в Портсмуте.<br />
През 1940 г. (най-вероятно през лятото, след края на Норвежката кампания) кърмовата тристволна противоминна 102-мм оръдейна установка на спардека е заменена с три 8-стволни зенитни автомата „пом-пом“.
В 1940 году (вероятнее всего, летом, после окончания Норвежской кампании) кормовую трехствольную противоминную 102-мм орудийную установку на спардеке заменили третьим 8-ствольным зенитным автоматом „пом-пом“.
 
СОт июняюни подо август 1941 годаг. кораблькораба находился все ремонтенамира на верфиремонт в корабостроителницата в [[Клайд (военно-морскаявоенноморска база)|КлайдеКлайд]]. НаПоставена нёмму установилие [[Радио-локационнаяРадиолокационна станция|РЛС]] от типа 284 дляза управленияуправление стрельбойстрелбата главногона главния калибракалибър. На бортаборда на корпуса и надстройкинадстройките е нанеслинанесен светло-серыйсив и темнотъмно серыйсив [[камуфляжкамуфлаж]].<br />
Из-заПоради частыхчестите переделокпреправяния, ремонтовремонти и т. пн., производившихсяпроизвеждани на „Рипалс“ и однотипномеднотипния „Ринаун“, обадвата получилиполучават навъв флотефлота прозвищапрчкорите „Ребилд“ и „Рипейр“„Рипейър“ ({{lang-en|rebuild and repair}} – перестройкапреустройка и переделкапрепрявяне).
 
=== Вторая мировая война ===