Полупроводник: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Защити „Полупроводник“: Бот: временна защита с/у вандализъм ([Редактиране=Позволено само за автоматично одобрени потребители] (изтича на 19:56, 22 януари 2019 (UTC)) [Преместване=Позволено само за автоматично одобрени потребители] (изтича на 19:56, 22 януари 2019 (UTC)))
мРедакция без резюме
Ред 1:
[[Файл:SiC crystals.JPG|мини|250п|Синтетични кристали на полупроводниковия материал силициев карбид]]
'''Полупроводники́''' — материалы, по удельной проводимости занимающие промежуточное место между проводниками и диэлектриками, и отличающиеся от проводников сильной зависимостью удельной проводимости от концентрации примесей, температуры и воздействия различных видов излучения. Основным свойством полупроводников является увеличение электрической проводимости с ростом температуры.
 
'''Полупроводниците''' са [[материал]]и със [[специфична електропроводимост]] между тези на [[Проводник|проводниците]] и [[изолатор]]ите, приблизително в интервала между 10<sup>3</sup> [[Сименс на метър|S/cm]] и 10<sup>−8</sup> S/cm. Излагането на различна температура, електрическо поле или различни честоти на светлината може да влияе на електропроводимостта на полупроводниците. От такива материали се правят [[Активен елемент|активни елементи]].
Полупроводниками являются кристаллические вещества, ширина запрещённой зоны которых составляет порядка электрон-вольта (эВ). Например, алмаз можно отнести к ''широкозонным полупроводникам'' (около 7 эВ), а арсенид индия — к ''узкозонным'' (0,35 эВ). К числу полупроводников относятся многие химические элементы (германий, кремний, селен, теллур, мышьяк и другие), огромное количество сплавов и химических соединений (арсенид галлия и др.).
 
Активните елементи са в основата на съвременната [[електроника]], широко използвани в [[Радиоприемник|радиоприемници]], [[Компютър|компютри]], [[телефон]]и и много други устройства. Сред полупроводниковите елементи са различни видове [[транзистор]]и и [[диод]]и, [[Слънчева батерия|слънчеви клетки]], цифрови и аналогови [[Интегрална схема|интегрални схеми]]. За разлика от металните проводници, при които [[електрически ток|електрическият ток]] представлява поток от [[електрон]]и, при полупроводниците той може да бъде също и поток от положително заредени „[[Дупки във физиката на полупроводниците|дупки]]“.
Атом другого химического элемента в чистой кристаллической решётке (например, атом фосфора, бора и т. д. в кристалле кремния) называется примесью. В зависимости от того, отдаёт ли примесной атом электрон в кристалл (в вышеприведённом примере – фосфор) или захватывает его (бор), примесные атомы называют донорными или акцепторными. Характер примеси может меняться в зависимости от того, какой атом кристаллической решётки она замещает, в какую кристаллографическую плоскость встраивается.
 
Повечето промишлено произвеждани елементи са изготвени от силиций, а други често използвани материали са [[германий]], [[галиев арсенид]], [[силициев карбид]]. Повечето полупроводникови материали са кристални, но съществуват и аморфни или течни полупроводници, като смесите на [[арсен]], [[селен]] и [[телур]], както и [[Органичен полупроводник|органични полупроводници]]. Общото за всички тези вещества са междинните стойности на специфичната електропроводимост и нейната бърза промяна в зависимост от температурата, както и възможността за [[отрицателно диференциално съпротивление]].
Проводимость полупроводников сильно зависит от температуры. Вблизи температуры абсолютного нуля полупроводники имеют свойства диэлектриков.
 
== Общи свойства на полупроводниците ==
# По своята електропроводимост (при стайна температура) чистите полупроводници заемат средно място между проводниците и диелектриците.
# Прибавянето на нищожен процент примеси извънредно силно повишава проводимостта им. СЕЛО СТЕ ВЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ
# Температурата особено силно влияе върху електрическото съпротивление на полупроводниците. За разлика от металите те имат отрицателен температурен коефициент на съпротивление.
# Механизмът на електропроводимостта на полупроводниците се различава качествено от този на металите. При металите токоносители са само електроните, а при полупроводниците – електроните и електронните [[Дупки (химия)|дупки]].