Потопяване на Флота на откритото море: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 27:
В предверието на края на срока на примирието и подписването на [[Версайски договор|Версайския договор]] фон Ройтер, не без основания, се опасява от предаването на германския флот на съюзниците. За да не допусне това, немските моряци решават за потопят своите кораби.
 
== Потопяването на немските кораби ==
== Затопление немецких кораблей ==
Немците щателно се подготвят за потопяването на корабите, при това, че изпълнението на този замисъл е съпроводено с известни трудности. За да не могат немците да нарушат условията на примирието (например, да се опитат да избягат в неутрална [[Норвегия]]), англичаните поддържат в Скапа Флоу [[ескадра]] [[линеен кораб|линкори]] и множество [[стражеви кораб]]и. Радиостанциите от немските кораби са свалени, преместването от кораб на кораб е забранено за моряците, обаче немците успяват да направят връзка помежду си чрез английския съд, превозващ [[поща]]та. По-голямата част от екипажите на немските кораби е откарана в Германия, за да се облегчи на останалите евакуацията от потъващите съдове. Датата за потопяването на флота е избрана по-рано – [[21 юни]], предполагаемият ден за подписване на Версайския договор. Малко преди това фон Ройтер разбира, че подписването на договора се отлага с два дни, но той решава да не отлага със замисленото, още повече, че нищо неподозиращите за неговия замисъл англичани в утрото на 21 юни извеждат ескадрата линкори на учения.
Немцы тщательно подготовились к затоплению кораблей, при том, что исполнение этого замысла сопровождалось известными трудностями. Для того, чтобы немецкие моряки не могли нарушить условий перемирия (например, попытавшись сбежать в нейтральную [[Норвегия|Норвегию]]), англичане держали в Скапа-Флоу эскадру [[линкор]]ов и множество сторожевых кораблей. Радиостанции с немецких кораблей были убраны, перемещаться с корабля на корабль морякам запрещалось, однако немцам удалось наладить связь через английское судно, перевозившее почту. Большая часть экипажей немецких кораблей была вывезена в Германию, чтобы облегчить оставшимся эвакуацию с тонущих судов. Дата затопления флота была выбрана заранее – [[21 июня]], предполагаемый день подписания Версальского договора. Незадолго до этого фон Ройтеру стало известно, что подписание договора откладывается на два дня, но он решил не тянуть с задуманным, тем более, что ничего не подозревавшие о его замысле англичане утром 21 июня увели эскадру линкоров на учения.
 
На 21 июняюни 1919 годаг. в 10 часовчаса 30 минутминути фон Ройтер подалподава заранеепредварително условленныйуточнения сигнал. ЭкипажиЕкипажите поднялииздигат на корабляхкорабите германскиегерманските военно-морскиевоенноморски флагифлагове и открылиотварят [[Кингстон (клапанморски термин)|кингстоныкингстоните]], заклинивзаклинвайки ихги. В течение на 5 часовчаса былиса затопленыпотопени 10 [[линкорлинеен кораб|линкора]]ов, 5 [[ЛинейныйЛинеен крейсеркрайцер|линейныхлинейни крейсеровкрайцера]], 5 [[ЛегкийЛек крейсеркрайцер|легкихлеки крейсеровкрайцера]] и 32 [[эскадренный миноносец|эскадренных миноносцаразрушител]]я. ОдинЕдин линейныйлинеен кораблькораб ([[SMSБаден Baden(линеен кораб, 1915)|„Баден“]]), 3 легкихлеки крейсеракрайцера ([[SMS Emden (1916)|„Эмден“„Емден“]], [[SMS Nürnberg (1916)|„Нюрнберг“]] и [[SMS Frankfurt (1915)|„Франкфурт“]]) и 14 миноносцевминоносеца былиса выброшеныизхвърлени на мельплитчини англичанамиот англичаните, успевшимиуспели вмешатьсяда се намесят и довестида кораблидоведат корабите до мелководьяплитководието. ТолькоСамо 4 миноносцаминоносец осталисьостават на плавувода. АнгличанамЗа былоангличаните е трудно помешатьда затоплениюпопречат кораблей,за такпотопяването на корабите, кактъй оникато ничеготе не знализначт заранеенищо предварително. ОниТе обстреливалиобстрелват тонущиепотъващите корабликораби, поднималиськачват се на нихтях, требуяизисквайки уот немцевнемците закрытьда кингстонызатворят кингстоните, пыталисьопитват се да сделатьнаправят этотова сами. ДевятьДевет немецкихнемски моряковморяка погиблизагиват в схваткахсхватки на бортуборда (включая капитана линейногона линейния кораблякораб [[SMS MarkgrafМаркграф (1911линеен кораб, 1913)|„Маркграф“]] ШуманнаШуман) или былиса застреленызастреляни в шлюпкахлодките. {{нетТе АИса 2|Онипоследните сталижертви последними жертвамина ПервойПървата мировойсветовна войнывойна.
|21|06|2013}}
 
== Последствия ==