Отваря главното меню

Състезанията по ски бягане на зимните олимпийски игри през 2014 г. се провеждат в комплекса „Лаура“ в Красная поляна.

Ски бягане
на олимпийски игри
Cross country skiing pictogram.svg
Информация
Място Комплекс „Лаура“
Дати 8-23 февруари 2014
Състезатели 310 от 54 нации
Дисциплини

скиатлон мъже и жени
индивидуален спринт мъже и жени
интервален старт мъже и жени
щафета мъже и жени
отборен спринт мъже и жени

масов старт мъже и жени
Ски бягане на зимните олимпийски игри 2014 в Общомедия

Марит Бьорген става най-успешната спортистка в историята на зимни олимпйски игри. Норвежката печели три златни медала и събира общо 10, колкото имат и Раиса Сметанина и Стефания Белмондо, но Бьорген има 6 златни отличия.[1]

Съдържание

ДисциплиниРедактиране

Мъже Жени
Скиатлон 30 km (15 km класически стил + 15 km свободен стил) Скиатлон 15 km (7.5 km класически стил + 7.5 km свободен стил)
Спринт, свободен стил Спринт, свободен стил
Интервален старт 15 km, класически стил Интервален старт 10 km, класически стил
Щафета 4 х 10 km Щафета 4 х 5 km
Отборен спринт, класически стил Отборен спринт, класически стил
Масов старт 50 km, свободен стил Масов старт 30 km, свободен стил

ПрограмаРедактиране

Разписание на 12-те дисциплини.[2]

Часовете са в местно време (UTC+4).

Дата Час Дисциплина
8 февруари 14:00 Скиатлон жени
9 февруари 14:00 Скиатлон мъже
11 февруари 14:00 Спринт мъже/жени квалификации
16:00 Спринт мъже/жени финали
13 февруари 14:00 Интервален старт жени
14 февруари 14:00 Интервален старт мъже
15 февруари 14:00 Щафета жени
16 февруари 14:00 Щафета мъже
19 февруари 13:15 Отборен спринт мъже/жени квалификации
15:45 Отборен спринт мъже/жени финали
22 февруари 13:30 Масов старт жени
23 февруари 11:00 Масов старт мъже

Класиране по медалиРедактиране

 Място  Държава Злато Сребро Бронз Общо
1   Норвегия 5 2 4 11
2   Швеция 2 5 4 11
3   Швейцария 2 0 0 2
4   Русия 1 3 1 5
5   Финландия 1 2 0 3
6   Полша 1 0 0 1
7   Франция 0 0 1 1
  Германия 0 0 1 1
  Словения 0 0 1 1
Общо 12 12 12 36

РезултатиРедактиране

Скиатлон 15 km жениРедактиране

Скиатлонът на жените представлява ски бягане 7,5 км в класически стил, смяна на ските и 7,5 км в свободен стил. Норвежката Марит Бьорген, доминираща ски бягането в годините преди олимпийските игри, печели безапелационно пред шведската представителка Шарлоте Кала и сънародничката си Хейди Венг. Това е четвъртият златен олимпийски медал за Бьорген. [3]

Място Име Държава Време
  Марит Бьорген   Норвегия 38:33.6
  Шарлоте Кала   Швеция 38:35.4
  Хейди Венг   Норвегия 38:46.8
56 Антония Григорова-Бургова   България 44:27.9

Скиатлон 30 km мъжеРедактиране

Място Име Държава Време
  Дарио Колоня   Швейцария 1:08:15.4
  Маркус Хелнер   Швеция 1:08:15.8
  Мартин Йонсруд Сундби   Норвегия 1:08:16.8
53 Веселин Цинзов   България 1:14:12.0
57 Андрей Гридин   България 1:15:44.7

Спринт свободен стил жениРедактиране

Място Име Държава Време
  Майкен Фала   Норвегия 2:35.49
  Ингвилд Йостберг   Норвегия 2:35.87
  Весна Фабиян   Словения 2:35.89
54 Теодора Малчева   България 2:49.66
60 Антония Григорова-Бургова   България 2:54.31

Спринт свободен стил мъжеРедактиране

Място Име Държава Време
  Ула Виген Хатестад   Норвегия 3:38.39
  Теодор Петерсон   Швеция 3:39.61
  Емил Йонсон   Швеция 3:58.13
64 Андрей Гридин   България 3:50.57

Класически стил 10 km жениРедактиране

Място Име Държава Време
  Юстина Ковалчик   Полша 28:17.8
  Шарлот Кала   Швеция 28:36.2
  Терезе Йохауг   Норвегия 28:46.1

Класически стил 15 km мъжеРедактиране

Място Име Държава Време
  Дарио Колоня   Швейцария 38:29.7
  Йохан Олсон   Швеция 38:58.2
  Даниел Рихардсон   Швеция 39:08.5
41 Веселин Цинзов   България 42:06.3

Щафета жениРедактиране

Място Име Държава Време
  Ида Ингемарсдотер
Ема Викен
Ана Хааг
Шарлот Кала
  Швеция 53:02.7
  Анне Кильонен
Айно-Кайса Сааринен
Керту Нисканен
Криста Лахтенмаки
  Финландия 53:03.2
  Никол Фесел
Щефани Бьолер
Клаудиа Нистад
Дениз Херман
  Германия 53:03.6

Щафета мъжеРедактиране

Място Име Държава Време
  Ларс Нелсон
Даниел Рихардсон
Йохан Олсон
Маркус Хелнер
  Швеция 1:28:42.0
  Дмитрий Япаров
Александър Бесмертних
Александър Легков
Максим Вилегжанин
  Русия 1:29:09.3
  Жан-Марк Гаяр
Морис Манифика
Робин Дювияр
Иван Перия Боатьо
  Франция 1:29:13.9

Отборен спринт жениРедактиране

Място Име Държава Време
  Ингвилд Йостберг
Марит Бьорген
  Норвегия 16:04.05
  Айно-Кайса Сааринен
Керту Нисканен
  Финландия 16:13.14
  Ида Ингемарсдотер
Стина Нилсон
  Швеция 16:23.82

Отборен спринт мъжеРедактиране

Място Име Държава Време
  Иво Нисканен
Сами Яухойерви
  Финландия 23:14.89
  Максим Вилегжанин
Никита Крюков
  Русия 23:15.86
  Емил Йонсон
Теодор Петерсон
  Швеция 23:30.01

Свободен стил 30 km жениРедактиране

Място Име Държава Време
  Марит Бьорген   Норвегия 1:11:05.2
  Терезе Йохауг   Норвегия 1:11:07.8
  Кристин Стейра   Норвегия 1:11:28.8
50 Антония Григорова-Бургова   България 1:23:05.6
Теодора Малчева   България не завършва

Свободен стил 50 km мъжеРедактиране

Място Име Държава Време
  Александър Легков   Русия 1:46:55.2
  Максим Вилегжанин   Русия 1:46:55.9
  Илия Черноусов   Русия 1:46:56.0
41 Андрей Гридин   България 1:51:41.7
Веселин Цинзов   България не завършва

ИзточнициРедактиране

  1. www.sportal.bg
  2. Cross-Country: Schedule and results. //
  3. Желязната лейди мачка на скиатлона. // 7дни СПОРТ. 7дни СПОРТ ЕООД, 9 февруари 2014. Посетен на 24 февруари 2014.