България на летните олимпийски игри 2024
България ще участва на летните олимпийски игри през 2024 г. в Париж от 26 юли до 11 август 2024 г. Това е двадесет и втората лятна олимпиада, на която страната ще участва.
България на Олимпийските игри | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||
на Летни олимпийски игри 2024 в | ||||||||||
Състезатели | 33 в 11 спорта | |||||||||
Знаменосец | TBD | |||||||||
Медали | Злато 0 |
Сребро 0 |
Бронз 0 |
Общо 0 |
||||||
Олимпийска история (обобщение) | ||||||||||
Летни олимпиади | ||||||||||
1896 • |
||||||||||
Зимни олимпиади | ||||||||||
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 • 2026 |
Към 10 май 2024 година страната е спечелила 33 квоти в 11 спорта като квалификациите продължават.[1][2][3][4]
С натурализирането на Кимия Ализаде и спечелената от нея квота, страната за първи път ще има участник в таекуондото на летни олимпийски игри.
Състезатели редактиране
Спорт | Мъже | Жени | Общо |
---|---|---|---|
Плуване | 2 | 1 | 3 |
Бокс | 2 | 2 | 4 |
Гимнастика | 1 | 8 | 9 |
Спортна стрелба | 1 | 1 | 2 |
Академично гребане | 1 | 1 | 2 |
Кану–каяк | 0 | 1 | 1 |
Борба | 2 | 2 | 4 |
Бадминтон | 0 | 3 | 3 |
Вдигане на тежести | 3 | 0 | 3 |
Таекуондо | 0 | 1 | 1 |
Фехтовка | 0 | 1 | 1 |
Общо | 12 | 21 | 33 |
Академично гребане редактиране
Състезател | Събитие | Старт | Репешаж | Полуфинал | Финал | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Време | Място | Време | Място | Време | Място | Време | Място | ||
Мъже скиф индивидуално | |||||||||
Жени скиф индивидуално |
Бадминтон редактиране
Спортист | Събитие | Групов етап | Елиминации | Четвъртфинал | Полуфинал | Финал / Мач за бронз | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Място | Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Място | ||
Калояна Налбантова | Жени индивидуално | |||||||||
Габриела Стоева Стефани Стоева |
Двойки жени | н/д |
Бокс редактиране
Боксьор | Събитие | Първи кръг | Осминафинал | Четвъртфинал | Полуфинал | Финал | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Място | ||
Хавиер Ибанес Диас | Мъже –57 кг | ||||||
Рами Киуан | Мъже –71 кг | ||||||
Станимира Петрова | Жени –54 кг | ||||||
Светлана Станева | Жени – 57 кг |
Борба редактиране
- Класически стил
Борец | Събитие | Осминафинал | Четвъртфинал | Полуфинал | Репешаж | Финал/ БР | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Място | ||
Айк Мнацаканян | −77 кг | ||||||
Семьон Новиков | −87 кг |
- Жени свободен стил
Борец | Събитие | Осминафинал | Четвъртфинал | Полуфинал | Репешаж | Финал/ БР | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Място | ||
Биляна Дудова | −62 кг | ||||||
Юлияна Янева | −76 кг |
Вдигане на тежести редактиране
- Мъже
Щангист | Събитие | Изхвърляне | Изтласкване | Общо | Място | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Резултат | Място | Резултат | Място | ||||
Иван Димов | −61 кг | ||||||
Божидар Андреев | −73 кг | ||||||
Карлос Насар | −89 кг |
Гимнастика редактиране
Спортна гимнастика редактиране
- Мъже
Гимнастик | Събитие | Квалификация | Финал | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Уред | Общо | Място | Уред | Общо | Място | ||||||||||||
З | КГ | Х | П | У | В | З | КГ | Х | П | У | В | ||||||
Кевин Пенев | Прескок | н/д | н/д | н/д | н/д |
- Жени
Гимнастик | Събитие | Квалификация | Финал | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Уред | Общо | Място | Уред | Общо | Място | ||||||||||||
З | КГ | Х | П | У | В | З | КГ | Х | П | У | В | ||||||
Валентина Георгиева | Прескок | н/д | н/д | н/д | н/д |
Художествена гимнастика редактиране
Гимнастичка | Събитие | Квалификация | Финал | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Обръч | Топка | Бухалки | Лента | Общо | Място | Обръч | Топка | Бухалки | Лента | Общо | Място | ||
Индивидуално | |||||||||||||
Гимнастички | Събитие | Квалификация | Финал | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 топки | 3 обръча + 2 чифта бухалки | Общо | Място | 5 топки | 3 обръча + 2 чифта бухалки | Общо | Място | ||
|
Ансамбъл |
Кану-каяк редактиране
Състезател | Събитие | Старт | Четвъртфинал | Полуфинал | Финал | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Време | Място | Време | Място | Време | Място | Време | Място | ||
Жени K-1 500 м |
Плуване редактиране
Плувец | Събитие | Старт | Полуфинал | Финал | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Време | Място | Време | Място | Време | Място | ||
Петър Мицин | 400 м свободен стил | н/д | |||||
800 м свободен стил | н/д | ||||||
Йосиф Миладинов | 100 м бътерфлай | ||||||
Габриела Георгиева | 200 м гръб |
Спортна стрелба редактиране
Спортист | Събитие | Квалификация | Полуфинал | Финал | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Точки | Място | Точки | Място | Точки | Място | ||
Мъже 10 м въздушен пистолет | |||||||
Жени 25 м пистолет |
Таекуондо редактиране
Спортист | Събитие | Квалификация | Осминафинал | Четвъртфинал | Полуфинал | Репешаж | Финак/ Мач за трето място | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Място | ||
Кимия Ализаде | Жени –57 кг |
Фехтовка редактиране
Фехтовач | Събитие | Първи кръг | Втори кръг | Осминафинал | Четвъртфинал | Полуфинал | Финал / Мач за трето място | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Съперник Резултат |
Място | ||
Йоана Илиева | Жени сабя |
Източници редактиране
- ↑ Stellar in Sofia, Raffaeli romps to World All-Around title in Rhythmic Gymnastics // FIG, 17 September 2022. Посетен на 18 September 2022.
- ↑ Bregman, Scott. Bulgaria, Israel and Spain punch tickets for group rhythmic gymnastics at Paris 2024 // International Olympic Committee, 16 September 2022. Посетен на 16 September 2022.
- ↑ Brilliant Bulgarian Group grabs All-Around gold at Sofia Rhythmic Worlds // FIG, 16 September 2022. Посетен на 24 September 2022.
- ↑ Quota Places by Nation and Number // ISSF, 1 January 2018. Посетен на 18 September 2022.