Деветдесет и втората церемония по връчване на филмовите награди „Оскар“ се проведе на 9 февруари 2020 г. в Долби Тиътър в американския град Лос Анджелис, като за пореден път бе излъчена по канала Ей Би Си. Номинациите са обявени на 13 януари 2020 г., а за втори пореден път церемонията се проведе без водещ.

Оскари 2020
Домакин Филмова академия на САЩ
Дата 9 февруари 2020 г.
Място Долби Тиътър, Лос Анджелис
Държава Флаг на САЩ САЩ
Телевизионно покритие
Излъчване Ей Би Си
 < 2019 2020 2021

Награди и номинации по категорияРедактиране

Най-добър филм Най-добър режисьор
Най-добра мъжка роля Най-добра женска роля
Най-добра поддържаща мъжка роля Най-добра поддържаща женска роля
  • Кати Бейтс - за ролята на Барбара "Боби" Джуъл в "Случаят Ричард Джуъл"
  • Лаура Дерн - за ролята на Нора Фаншоу в "Брачна история"
  • Скарлет Йохансон - за ролята на Роузи Бетцлер в "Джоджо заека"
  • Флорънс Пю - за ролята на Ейми Марч в "Малки жени"
  • Марго Роби - за ролята на Кейла Посписил в "Бомба със закъснител"
Най-добър оригинален сценарий Най-добър адаптиран сценарий
  • Ирландецът - Стивън Зелиан по книгата „Чух, че боядисвате къщи“ на Чарлз Бранд
  • Джоджо заека - Тайка Уайтити по книгата „Ограничаващи небеса“ на Кристин Льойненс
  • Жокера - Тод Филипс и Скот Силвър по персонажи, създадени от Бил Фингър, Боб Кейн и Джери Робинсън
  • Малки жени - Грета Гъруиг по едноименната новела от Луиза Мей Олкът
  • Двамата папи - Антъни МакКартън по едноименната му постановка
Най-добър анимационен филм Най-добър международен филм
Най-добър пълнометражен документален филм Най-добър късометражен документален филм
  • Американски завод - Стивън Богнар, Джулия Райхарт и Джеф Райхарт
  • Пещерата - Ферас Фаяд, Кирстин Барфод и Сигрид Декяер
  • Острието на демокрацията - Петра Коста, Джоана Натасегара, Шейн Борис и Тиаго Паван
  • За Сама - Уаад Ал-Катеаб и Едуард Уатс
  • Медена земя - Любомир Стефанов, Тамара Котевска и Атанас Георгиев
  • При отсъствието - И Сунг Джун и Гари Бюнг Сеок Кам
  • Да се учиш да караш скейтборд във военна зона (Ако си момиче) - Карол Дисинджър и Елена Андрейчева
  • Животът ме побеждава - Джон Хаптас и Кристин Самуелсон
  • Супермен от Сейнт Луис - Смрити Мундра и Сами Кан
  • Ходи, тичай и танцувай ча-ча - Лаура Никс и Колет Сандстет
Най-добър късометражен игрален филм Най-добър късометражен анимационен филм
  • Братство - Мериам Джобюр и Мария Грасия Тургеон
  • ФК Нефта - Ив Плат и Дамиен Мегерби
  • Прозорецът на съседите - Маршал Къри
  • Сариа - Браян Бъкли и Мат Лефьоб
  • Сестра - Делфин Жирар
  • Дчера (Дъщеря) - Дария Кашчеева
  • Любов към косата - Матю А. Чери и Карън Рупърт Толивър
  • Китбул - Розана Съливан и Катрин Хендриксън
  • Запомнящ се - Бруно Коле и Жан-Франсоа Ле Кор
  • Сестра - Сики Сонг
Най-добра филмова музика Най-добра оригинална песен
  • "I Can't Let You Throw Yourself Away" от Играта на играчките: Пътешествието –текст и изпълнение от Ранди Нюман
  • "(I'm Gonna) Love Me Again" от Рокетмен – изпълнение от Елтън Джон; текст - Берни Топен
  • "I'm Standing with You" от Пробив – текст и изпълнение от Диан Уорън
  • "Into the Unknown" от Замръзналото кралство 2 – текст и изпълнение от Кристен Андерсон-Лопез и Робърт Лопез
  • "Stand Up" от Хариет – Музика и изпълнение от Джошуа Бриан Кембъл и Синтиа Ериво
Най-добър звуков монтаж Най-добър звук
  • Към звездите – Гари Ридстрьом, Том Джонсън и Марк Улано
  • Пълно ускорение – Пол Маси, Дейвид Джамарко и Стивън А Мороу
  • Жокера - Том Озанич, Дийн Зупанчич и Тод Мейтланд
  • 1917 - Марк Тейлър и Стюарт Уилсън
  • Имало едно време в Холивуд - Майкъл Минклър, Кристиан П. Минклър и Марк Улано
Най-добри декори Най-добра кинематография
Най-добър грим и прически Най-добри костюми
  • Бомба със закъснител – Казу Хиро, Ан Морган и Вивиан Бейкър
  • Жокера – Ники Ледерман и Кей Джорджу
  • Джуди – Джереми Ууудхед
  • 1917 – Наоми Дон, Тристан Верслуис и Ребека Коул
  • Господарка на злото 2 – Пол Гууч, Арйен Туитен и Дейвид Уайт
Най-добър филмов монтаж Най-добри визуални ефекти
  • Пълно ускорение – Андрю Бъкланд и Майкъл МакКъскър
  • Ирландецът – Телма Шуунмейкър
  • Джоджо заека – Том Ийгълс
  • Жокера – Джеф Грот
  • Паразит – Янг Джин Мо

Филми с повече от една номинацияРедактиране

Тази година, 53 филма получиха общо 124 номинации.

Филми с повече от една номинация
Nominations Film
11 Жокера
10 Ирландецът
1917
Имало едно време в Холивуд
6 Джоджо заека
Малки жени
Брачна история
Паразит
4 Пълно ускорение
3 Бомба със закъснител
Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър
Двамата папи
2 Хариет
Медена земя
Джуди
Болка и величие
Играта на играчките: Пътешествието

ИзточнициРедактиране


Външни препраткиРедактиране