Квалификации за Световното първенство по футбол 2014 (зона Европа)

Европейската зона от квалификациите за Световното първенство 2014 се състои от 53 отбора борещи се за 13 места. Квалификационния процес започна на 7 септември 2012 г.

ФорматРедактиране

Всички 53 нации от УЕФА участват в квалификациите и 13 отбора ще се класират за световното 2014. Тегленето за квалификационните групи бе на 30 юли 2011 в Рио де Жанейро, Бразилия.[1] Форматът ще е същият като през 2010. Отборите са разделени в осем групи по шест отбора и една група от пет. Деветте победители от групите отиват направо на финалите, а осем от подгласниците се разпределят чрез жребий по двойки и играят допълнителни два мача-баражи на разменено гостуване за останалите четири места. Вторият отбор, постигнал най-слаби резултати срещу първия, третия, четвъртия и петия в своята група, не се класира на бараж.[2]

Мачовете ще бъдат играни между 7 септември 2012 и 15 октомври 2013.

Първи етапРедактиране

Поставянето е следното: (В скобите са рангът им във ФИФА)[3]

Урна 1 Урна 2 Урна 3 Урна 4 Урна 5 Урна 6

  Испания (1)
  Германия (2)
  Хърватия (4)
  Португалия (5)
  Англия (7)
  Италия (8)
  Нидерландия (9)
  Русия (11)
  Гърция (13)

  Швейцария (15)
  Белгия (16)
  Франция (18)
  Дания (20)
  Босна и Херцеговина (21)
  Швеция (24)
  Чехия (25)
  Черна гора (27)
  Норвегия (30)

  Унгария (33)
  Румъния (34)
  Украйна (37)
  Република Ирландия (39)
  Сърбия (40)
  Турция (44)
  Албания (48)
  Уелс (49)
  България (51)

  Словакия (54)
  Словения (55)
  Израел (58)
  Полша (63)
  Беларус (69)
  Австрия (71)
  Исландия (73)
  Шотландия (77)
  Финландия (82)

  Северна Македония (83)
  Армения (90)
  Грузия (91)
  Естония (93)
  Латвия (110)
  Литва (111)
  Северна Ирландия (119)
  Азербайджан (120)
  Кипър (123)

  Молдова (138)
  Казахстан (144)
  Лихтенщайн (147)
  Люксембург (147)
  Малта (157)
  Фарьорски острови (161)
  Андора (205)
  Сан Марино (207)

ГрупиРедактиране

Група AРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Белгия 10 8 2 0 18 4 +14 26
  Хърватия 10 5 2 3 12 9 +3 17
  Сърбия 10 4 2 4 18 11 +7 14
  Шотландия 10 3 2 5 8 12 −4 11
  Уелс 10 3 1 6 9 20 −11 10
  БЮР Македония 10 2 1 7 7 16 −9 7
             
Белгия   1–0 2–1 1–1 1–1 2–0
БЮР Македония   0–2 1–0 2–1 1–2 1–2
Сърбия   0–3 5–1 6–1 1–1 2–0
Уелс   0–2 1–0 0–3 1–2 2–1
Хърватия   1–2 1–0 2–0 2–0 0–1
Шотландия   0–2 1–1 0–0 1–2 2–0


Група BРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Италия 10 6 4 0 19 9 +10 22
  Дания 10 4 4 2 17 12 +5 16
  Чехия 10 4 3 3 13 9 +4 15
  България 10 3 4 3 14 9 +5 13
  Армения 10 4 1 5 12 13 −1 13
  Малта 10 1 0 9 5 28 −23 3
             
Армения   2–1 0–1 1–3 0–1 0–3
България   1–0 1–1 2–2 6–0 0–1
Дания   0–4 1–1 2–2 6–0 0–0
Италия   2–2 1–0 3–1 2–0 2–1
Малта   0–1 1–2 1–2 0–2 1–4
Чехия   1–2 0–0 0–3 0–0 3–1


Група CРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Германия 10 9 1 0 36 10 +26 28
  Швеция 10 6 2 2 19 14 +5 20
  Австрия 10 5 2 3 20 10 +10 17
  Република Ирландия 10 4 2 4 16 17 −1 14
  Казахстан 10 1 2 7 6 21 −15 5
  Фарьорски острови 10 0 1 9 4 29 −25 1
             
Австрия   1–2 4–0 1–0 6–0 2–1
Германия   3–0 4–1 3–0 3–0 4–4
Казахстан   0–0 0–3 1–2 2–1 0–1
Република Ирландия   2–2 1–6 3–1 3–0 1–2
Фарьорски острови   0–3 0–3 1–1 1–4 1–2
Швеция   2–1 3–5 2–0 0–0 2–0


Група DРедактиране

Отбор
п  б  р
M П Р З ВГ ДГ ГР T
  Нидерландия 10 9 1 0 34 5 +29 28
  Румъния 10 6 1 3 19 12 +7 19
  Унгария 10 5 2 3 21 20 +1 17
  Турция 10 5 1 4 16 9 +7 16
  Естония 10 2 1 7 6 20 −14 7
  Андора 10 0 0 10 0 30 −30 0
             
Андора   0–1 0–2 0–4 0–2 0–5
Естония   2–0 2–2 0–2 0–2 0–1
Нидерландия   3–0 3–0 4–0 2–0 8–1
Румъния   4–0 2–0 1–4 0–2 3–0
Турция   5–0 3–0 0–2 0–1 1–1
Унгария   2–0 5–1 1–4 2–2 3–1


Група EРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Швейцария 10 7 3 0 17 6 +11 24
  Исландия 10 5 2 3 17 15 +2 17
  Словения 10 5 0 5 14 11 +3 15
  Норвегия 10 3 3 4 10 13 −3 12
  Албания 10 3 2 5 9 11 −2 11
  Кипър 10 1 2 7 4 15 −11 5
             
Албания   1–2 3–1 1–1 1–0 1–2
Исландия   2–1 2–0 2–0 2–4 0–2
Кипър   0–0 1–0 1–3 0–2 0–0
Норвегия   0–1 1–1 2–0 2–1 0–2
Словения   1–0 1–2 2–1 3–0 0–2
Швейцария   2–0 4–4 1–0 1–1 1–0


Група FРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Русия 10 7 1 2 20 5 +15 22
  Португалия 10 6 3 1 20 9 +11 21
  Израел 10 3 5 2 19 14 +5 14
  Азербайджан 10 1 6 3 7 11 −4 9
  Северна Ирландия 10 1 4 5 9 17 −8 7
  Люксембург 10 1 3 6 7 26 −19 6
             
Азербайджан   1–1 1–1 0–2 1–1 2–0
Израел   1–1 3–0 3–3 0–4 1–1
Люксембург   0–0 0–6 1–2 0–4 3–2
Португалия   3–0 1–1 3–0 1–0 1–1
Русия   1–0 3–1 4–1 1–0 2–0
Северна Ирландия   1–1 0–2 1–1 2–4 1-0


Група GРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Босна и Херцеговина 10 8 1 1 30 6 +24 25
  Гърция 10 8 1 1 12 4 +8 25
  Словакия 10 3 4 3 11 10 +1 13
  Литва 10 3 2 5 9 11 −2 11
  Латвия 10 2 2 6 10 20 −10 8
  Лихтенщайн 10 0 2 8 4 25 −21 2
             
Босна и Херцеговина   3–1 4–1 3–0 4–1 0–1
Гърция   0–0 1–0 2–0 2–0 1–0
Латвия   0–5 1–2 2–1 2–0 2–2
Литва   0–1 0–1 2–0 2–0 1–1
Лихтенщайн   1–8 0–1 1–1 0–2 1–1
Словакия   1–2 0–1 2–1 1–1 2–0


Група HРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Англия 10 6 4 0 31 4 +27 22
  Украйна 10 6 3 1 28 4 +24 21
  Черна гора 10 4 3 3 18 17 +1 15
  Полша 10 3 4 3 18 12 +6 13
  Молдова 10 3 2 5 12 17 −5 11
  Сан Марино 10 0 0 10 1 54 −53 0
             
Англия   4–0 2–0 5–0 1–1 4–1
Молдова   0–5 1–1 3–0 0–0 0–1
Полша   1–1 2–0 5–0 1–3 1–1
Сан Марино   0–8 0–2 1–5 0–8 0–6
Украйна   0–0 2–1 1–0 9–0 0–1
Черна гора   1–1 2–5 2–2 3–0 0–4


Група IРедактиране

Отбор
п  б  р
М П Р З ВГ ДГ ГР Т
  Испания 8 6 2 0 14 3 +11 20
  Франция 8 5 2 1 15 6 +9 17
  Финландия 8 2 3 3 5 9 −4 9
  Грузия 8 1 2 5 3 10 −7 5
  Беларус 8 1 1 6 7 16 −9 4
           
Беларус   2–0 0–4 1–1 2–4
Грузия   1–0 0–1 0–1 0–0
Испания   2–1 2–0 1–1 1–1
Финландия   1–0 1–1 0–2 0–1
Франция   3–1 3–1 0–1 3–0


Класиране на вторите отбориРедактиране

Тъй като една група има по-малко отбори от останалите, мачовете срещу шестия отбор във всяка група не са включени в това класиране. Като резултат, осем мача, играни от всеки отбор, ще се броят за таблицата на вторите отбори.

Осемте втори отбора се определят съответно по следните параметри:

  1. Най-много точки
  2. Най-добра голова разлика
  3. Най-голям брой отбелязани голове
Грп Отбор (Класиране на ФИФА към септември 2013) М П Р З ВГ ДГ ГР Т
G   Гърция (12) 8 6 1 1 9 4 +5 19
I   Франция (25) 8 5 2 1 15 6 +9 17
F   Португалия (11) 8 4 3 1 15 8 +7 15
H   Украйна (26) 8 4 3 1 11 4 +7 15
C   Швеция (22) 8 4 2 2 15 13 +2 14
E   Исландия (54) 8 4 2 2 15 14 +1 14
D   Румъния (31) 8 4 1 3 11 12 −1 13
A   Хърватия (10) 8 3 2 3 9 8 +1 11
B   Дания (23) 8 2 4 2 9 11 −2 10

Втори кръг (Баражи)Редактиране

Най-добрите 8 втори отбора ще се състезават във втория кръг, който се нарича бараж. Осемте отбора ще се разделят на 4 двойки и ще играят мачове като гост и домакин.

Мачове

Мачовете се играят на 15 и 19 ноември 2013 година.

Отбор 1   Общ рез.   Отбор 2   1 мач     2 мач  
Португалия   4 – 2   Швеция 1 – 0 3 – 2
Украйна   2 – 3   Франция 2 – 0 0 – 3
Гърция   4 – 2   Румъния 3 – 1 1 – 1
Исландия   0 – 2   Хърватия 0 – 0 0 – 2

ИзточнициРедактиране